10 lat GPS

0

2 maja 2010 minęło równo 10 lat od chwili, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych, Bill Clinton zezwolił na odkodowanie dotąd wojskowego tylko sygnału GPS, do użytku cywilnego. Oczywiście parametry cywilne wciąż nie są tak dokładne jak te dla wojska USA, jednak z powodzeniem pozwalają na szerokie zastosowanie.

Reklama

Decyzja ta spowodowała wzrost zainteresowania usługami nawigacji satelitarnej, bez której dzisiaj trudno wyobrazić sobie pewne dziedziny gospodarki. GPS pozwala bowiem na dość precyzyjne określenie punktów, poruszających się obiektów czy osób, wraz z podaniem prędkości oraz innych parametrów dotyczących przemieszczania się.

W pierwszej fazie rozwoju GPS, rynek tychże usług poza wojskiem ograniczał się głównie do branży transportowej, zarówno transportu drogowego, jak lotniczego, kolejowego czy wodnego.

Dzisiaj jest już zgoła inaczej. Po 10 latach używania systemu nawigacji satelitarnej, jego obecność można zauważyć niemal w każdym sektorze. Począwszy od wspomnianego transportu, poprzez nawigację samochodową, pieszą i turystyczną, usługi związane z rolnictwem i geodezją, zarządzaniem środowiskiem, budownictwem, ratownictwem, odbiornikami dla ludzi chorych, aż po zarządzanie w sytuacjach kryzysowych czy monitorowaniem różnego rodzaju procesów biznesowych. To i tak nie wszystkie wymienione branże, bowiem spektrum zastosowania usług GPS jest znacznie więcej i z każdym dniem ich przybywa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here