Czy w dobie coraz większej pomysłowości hakerów internauta ma w ogóle szansę uchronić się przed przejęciem danych osobowych? Oto podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci.

Dane osobowe są obecnie cennym towarem rynkowym, poszukiwanym m.in. przez ludzi, którzy chcą je wykorzystać w przestępczych celach. Pozyskują je wieloma różnymi metodami – od bardzo prostych po wyszukane, wykorzystujące skomplikowane techniki informatyczne czy środki socjotechniczne.

Do ochrony przetwarzanych danych osobowych i zabezpieczenia ich przed udostępnieniem osobom nieupoważnionym zobowiązani są administratorzy, np. właściciele portali internetowych. Warto jednak samemu ograniczać ryzyko zostania ofiarą cyberprzestępców, bo żadne przepisy prawa ani organy państwowe nie uchronią przed przejęciem informacji o nas danych, o ile nie będziemy z nimi właściwie postępować i stosować się do zasad bezpieczeństwa. Ostrożność przy korzystaniu np. z e-bankowości, sprawdzanie tożsamości osób, którzy żądają od nas danych, czy unikanie podawania wszystkich danych w internecie, z pewnością podwyższą ich bezpieczeństwa, a przestępcom utrudnią ich przejęcie.

7 sposobów na zminimalizowanie ryzyka utraty tożsamości w sieci

  1. Nie podawaj w internecie, w tym na portalach społecznościowych, zbyt wielu informacji o sobie, swoich bliskich i znajomych.
  2. Nie zamieszczaj w sieci zdjęć, które mogą świadczyć o naszym stanie majątkowym.
  3. Zachowuj rozwagę przy wypełnianiu i podpisywaniu różnego rodzaju ankiet, formularzy czy umów. Pamiętaj, że administrator danych musi przekazać Ci niezbędne informacje na swój temat tak, abyś miał pewność, przez kogo i w jakim celu dane będą przetwarzane.
  4. Używaj oprogramowania chroniącego komputer i urządzenia mobilne przed niepożądanymi działaniami złośliwego oprogramowania.
  5. Nie odpowiadaj na maile spamerów i nie używaj funkcji wypisywania się z list mailingowych.
  6. Zachowuj ostrożność przy korzystaniu z usług bankowości elektronicznej i dokonywaniu zakupów przez internet.
  7. W serwisach internetowych i systemach komputerowych używaj innych identyfikatorów i haseł, niż te, które wykorzystywane są do innych ważnych usług, np. e-bankowości, e-zakupów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here