Lato – okres sprzyjający podróżom i wycieczkom. Już nie raz na przełomie ostatnich dwóch miesięcy pisaliśmy o tym, jak dużo daje nawigacja samochodowa podczas wakacyjnych eskapad. Oszczędza czas i nerwy, a to najważniejsze.

Reklama

Jednak załóżmy, że dojechaliśmy już do celu, którym np. jest Zakopane, bądź inne miejsce w górach. Na pewno w ciągu pobytu, przynajmniej raz wybierzemy się na wycieczkę w góry. O ile pogoda jest słoneczna i zmrok się nie zbliża, a przy tym nie wychodzimy wysoko, bądź na trudniejsze szlaki, wszystko jest ok.

Jednakże góry mają to do siebie, że pogoda w nich potrafi być zmienna i kapryśna. Może się na przykład zdarzyć, że w Zakopanym jest pięknie i słonecznie, a na ostatnim odcinku pokonywania trasy na Giewont zaskoczy nas deszcz i mgła. Wtedy orientację może utrudnić mgła, która ogranicza widoczność nawet do kilku metrów.

Jak mówią przewodnicy tatrzańscy, w trakcie takiej aury, niedoświadczonym turystom trudno jest ustalić miejsce pobytu, a tym bardziej wyznaczyć dalszą trasę. Zanik konturów terenu, z każdej strony ten sam kolor i prawie zerowa widoczność, powodują strach, skłonność do paniki i błędnych decyzji. O wypadek wtedy nie trudno, zwłaszcza, że podczas takiej sytuacji, turysta nie jest w stanie ocenić skali zagrożenia, ani własnych możliwości.

Podczas mgły, deszczu i braku orientacji, możemy zawrócić, jednakże nie zawsze jest to możliwe i takie proste. Z własnego doświadczenia wiem, że podczas takiej pogody, wybierając trudniejszy szlak schodząc ze wspominanego już Giewontu, możemy mieć ogromne problemy z pewnością, czy idziemy dobrą trasą, zwłaszcza, gdy zbliża się zmrok, a na szlaku nie ma innych turystów.

Zatem w tym przypadku, nieocenioną pomocą może okazać się turystyczny odbiornik GPS, który pokaże nasze miejsce pobytu, a także dalszą trasę. Nikomu oczywiście nie życzę podobnych sytuacji, jednakże GPS może okazać się bezcenny ze względu na:

  • danie poczucia bezpieczeństwa (wiemy, gdzie w danym momencie się znajdujemy),
  • wyznaczenie dalszej trasy w przypadku zagubienia,
  • POMOC W PRZYPADKU ZAGROŻENIA (posiadając nadajnik GPS w przypadku wypadku, czy innego zagrożenia życia, wzywając pomoc, jesteśmy w stanie służbom ratunkowym podać precyzyjnie miejsce naszego pobytu – koordynaty geograficzne, co skróci czas dotarcia do nas)

Oczywiście będąc w górach, podobnie jak podczas jazdy samochodem nie należy przeceniać wiadomości uzyskiwanych z GPSu i zachować zdrowy rozsądek, jednakże tak jest w przypadku wszystkich urządzeń, nawet kompasu, których przydatność jest nieoceniona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here