Boeing poinformował, iż pierwszy z 12 nowoczesnych satelitów jest już na orbicie i wysyła sygnał. Nowe satelity budowane przez Boeinga mają zastąpić dotychczasowe.

Satelita GPS IIF-1 został wyniesiony na orbitę na pokładzie rakiety Delta IV 27 maja o godzinie 23:00 z bazy amerykańskich sił powietrznych na przylądku Canaveral. O godzinie 2:33 satelita odseparowała się od rakiety, a stacja w Diego Garcia na Oceanie Indyjskim, odebrała pierwszy sygnał pochodzący z nowego członka amerykańskiej konstelacji satelitów GPS.

„Wystrzelenie satelity GPS IIF-1 jest kamieniem milowym w 30 letniej współpracy Boeinga z amerykańskimi siłami powietrznymi”– powiedział Craig Cooning, vice prezes i dyrektor generalny Boeing Space and Intelligence Systems. „Nowe satelity GPS IIF wyposażone są w nowe rozwiązania, które m.in. poprawiają sygnał wojskowy, wzmacniają sygnał cywilny, a także zwiększają funkcjonalność dla lotnictwa i służb ratowniczych”.

Reklama

Satelita GPS IIF-1 przejdzie kilkumiesięczne testy, podczas których zostanie sprawdzona jego funkcjonalność, współpraca ze starszymi satelitami, współpraca z odbiornikami GPS i naziemnymi stacjami kontroli.

Boeing zapewnia, że produkcja kolejnych 11 satelitów będzie następować zgodnie z harmonogramem. Start kolejnego zaplanowany jest jeszcze w tym roku.

Poprzedni artykuł10 lat GPS
Następny artykułTrimble i Russian Space System podpisały umowę spółki
Niezależny ekspert w branży Internet of Things z kilkunastoletnim doświadczeniem. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami „connected”, w tym M2M i IoT. Jest pomysłodawcą oraz założycielem portalu lokalizacja.info, magazynu Connected Life, organizatorem cyklu wydarzeń z serii Connected Life Business Events: Navigation Trends, Geomarketing Forum, Telematics Forum, Connected Health czy Connected Insurance. Organizator pierwszych w Polsce targów Internet of Things - IoT Poland Show. Prowadzi także działalność doradczą dla firm z sektora M2M/IoT. Prelegent. Mentor. IoT Evangelist.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here