Jeśli nie jesteś pewien, czy aplikacje, których używasz, są dla Ciebie bezpieczne i nie przechwytują danych bez Twojej wiedzy, sprawdź to.

Reklama

Coraz częściej w przypadku aplikacji i urządzeń mobilnych wspomina się o inwigilacji, gromadzeniu danych i braku prywatności. By ułatwić zadanie wszystkim poszukującym teorii spiskowych, bojącym się o własne bezpieczeństwo w sieci, powstał indeks informujący o tym, jaki poziom prywatności posiadają dane programy.

Twórcy Privacy Grade przydzielają oceny – od A+ do D – według stworzonego przez sienie algorytmu prywatności. Opiera się on o ocenę poziomu świadomości konsumentów co do ilości danych zbieranych na ich temat przez określoną aplikację. Jako przykład można podać grę zręcznościową Ninja Fruit, w przypadku której użytkownik ruchami palca po ekranie jest w stanie przecinać owoce niczym mieczem samurajskim.  Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ta prosta zabawa okupiona jest ujawnianiem informacji np. na temat położenia właściciela, na którego urządzeniu została zainstalowana.

To właśnie na podstawie takich zależności została stworzona skala ocen i w głównej mierze właśnie na tym się opiera. Przy okazji, odwiedzający stronę mogą poznać szczegóły dotyczące wszystkich informacji pobieranych w trakcie użytkowania smartfona.

Co ciekawe – jedną z najwyższych not w Privacy Grade otrzymały Google Maps. Tłumaczy się to wysoką świadomością konsumentów na temat ilości i rodzaju informacji gromadzonych na ich temat przez Google, które nie pokrywają się z faktycznym stanem rzeczy.

Większość użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele wiedzą o nich aplikacje zarządzające kontami na portalach społecznościowych. Stąd takie apki jak Facebook, Twitter, Instagram czy nawet polska Fotka (wersja mobilna portalu fotka.pl), mogą poszczycić się ocenami A. Sporym zaskoczeniem dla fanów gier na smartfonach i tabletach może być ich poziom prywatności. Popularna gra wyścigowa Drag Racing otrzymała ocenę D, natomiast świetnie znane Angry Birds – C. Największymi „pułapkami” prywatnościowymi są programy przeznaczone dla najmłodszych, bo… nikt nie spodziewałby się „inwigilacji” po aplikacjach dla dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here