Darmowy antyradar? – SpeedAlarm!

0

Wystarczy telefon komórkowy z wewnętrznym lub zewnętrznym odbiornikiem GPS, by uchronić setki tysięcy kierowców w Polsce przed radarami i kontrolami prędkości.

Reklama

Kilka, a może nawet kilkanaście tygodni temu, opolska firma BinarTech wprowadziła na rynek swój rewolucyjny produkt – SpeedAlarm.

Dlaczego rewolucyjny, skoro mamy już na naszym rynku od wielu lat CB radia, nawigacje z wbudowanymi bazami fotoradarów i w końcu urządzenia typu RadarStop? Dlatego, że jest darmowy, skuteczny i każdy może go mieć.

SpeedAlarm to program, dzięki któremu kierowcy mogą na żywo, w czasie jazdy informować się wzajemnie o kontrolach prędkości i nowych fotoradarach, używając do tego własnych telefonów komórkowych.

Wykorzystanie telefonów komórkowych, to jedna z zalet programu, ponieważ telefon zazwyczaj każdy kierowca ma przy sobie, zatem wykluczony został fakt, że ktoś zapomni zabrać urządzenia. Kolejną zaletą jest aktualność. SpeedAlarm przedstawia zawsze najbardziej aktualne dane, zatem odchodzi problem aktualizacji. Ponadto jest legalny, w przeciwieństwie do antyradarów, no i wreszcie jest darmowy. Producent informuje, że w zamian za brak opłat, przy włączaniu programu, może pojawić się krótka reklama. Takie rozwiązanie to zdecydowanie krok naprzód na rodzimym rynku nawigacyjnym.

Jak działa SpeedAlarm?

Telefon z darmową aplikacją SpeedAlarm – pozwala w czasie jazdy na wymianę informacji o patrolach policji, fotoradarach i niebezpiecznych miejscach ze wszystkimi innymi kierowcami, użytkownikami SpeedAlarm.

Odbiornik GPS – określa pozycję geograficzną, dzięki czemu aplikacja SpeedAlarm, pracująca na telefonie wie, gdzie się aktualnie znajduje jego użytkownik. Wie również, gdzie w danej chwili znajdują się patrole policji, fotoradary i niebezpieczne miejsca oraz na czas ostrzega, gdy użytkownik zbliża się do któregoś z nich.

Baza danych – gromadzi informacje o patrolach drogówki, fotoradarach i niebezpiecznych miejscach na drogach. SpeedAlarm podłączony jest w czasie jazdy do bazy, skąd otrzymuje zawsze najświeższe informacje o radarach i niebezpiecznych miejscach na Twojej drodze.

Inni kierowcy – również podłączeni są do bazy danych SpeedAlarm. Gdy chociaż jeden z nich zauważy patrol drogówki z kontrolą radarową, nowy fotoradar lub niebezpieczne miejsce, zgłosi je przy pomocy swojego telefonu do bazy SpeedAlarm, skąd natychmiast informacja wysłana zostanie do użytkowników systemu.

Koszty

Tak jak zostało napisane powyżej, program SpeedAlarm oraz korzystanie z niego jest darmowe. W zamian za to, podczas uruchamiania programu może pojawić się krótka reklama.

Jednakże korzystanie ze SpeedAlarm może wiązać się z dodatkowymi kosztami:

 • odbiornik GPS – jeżeli telefon komórkowy nie jest wyposażony w wewnętrzny moduł GPS, należy zakupić zewnętrzny odbiornik.
 • Koszt transmisji danych GPRS – w czasie jazdy program wymienia dane z bazą danych SpeedAlarm. Opłata według stawek operatora GSM.

Opłaty za transmisję danych

Przykładowe, typowe koszty transmisji danych dla stawki operatora 0,10zł/100kB przedstawiono poniżej:

 • Trasa z Katowic do Warszawy (ok. 310km) – koszt: 0,27zł
 • Zgłoszenie radaru do bazy SpeedAlarm – koszt: 0,00004zł. Za 1gr zgłosisz 250 fotoradarów, patroli lub innych zagrożeń
 • 2 godzinny postój w korku – koszt: 0,0 zł

Opłata za przesłane dane naliczana jest w następujący sposób:

 • Płacisz tylko za ilość przesłanych danych, nie za czas połączenia. Nie ma więc znaczenia jak długo jedziesz z włączonym programem.
 • Zależnie od operatora komórkowego płaci się za każde rozpoczęte 100kB (najczęściej), 10kB, 1kB lub jeszcze mniejsze paczki danych.
 • Cena zależy oczywiście od operatora. Stawki zaczynają się już od 0,001 zł / 10kB. Znacznie zredukować koszty transmisji można poprzez wykupienie/aktywację specjalnych pakietów, dostępnych w większości abonamentów. Ponieważ stawki poszczególnych operatorów i abonamentów mogą się znacznie różnić, koniecznie sprawdź cennik swojego operatora.
 • Program SpeedAlarm wymienia z bazą danych bardzo niewielkie ilości danych (ok. 70kB na przejechane 100km).

Dane przesyłane są tylko w przypadku:

 • gdy przejedziesz większy odcinek drogi, aby pobrać najświeższe radary i niebezpieczne miejsca z nowej okolicy
 • gdy ktoś zgłosi nowy patrol drogówki lub inne zagrożenie w okolicy, w której się znajdujesz, abyś natychmiast się o nim dowiedział
 • gdy sam zgłosisz nowe miejsce do systemu informacje o jego położeniu przesyłane są do bazy danych

Dostawca systemu informuje, że w przyszłości może zostać wprowadzona opcja dostępu do systemu SpeedAlarm bez reklam za niewielką opłatą. Wysokość miesięcznej opłaty nie przekroczy kilku złotych.

Funkcje dodatkowe

SpeedAlarm oprócz informowania o zbliżających się miejscach kontroli umożliwia także ingerencję do bazy danych, poprzez:

 • zgłaszanie nowych radarów
 • usuwanie radarów
 • poprawianie lokalizacji radarów
 • SpeedAlarm w praktyce

Więcej informacji na temat SpeedAlarm, a także odpowiedzi na możliwe pytania, można znaleźć na stronie www.speedalarm.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here