wkładka bezpiecznikowa nh

Do czego służą wkładki bezpiecznikowe NH?

Czasami zdarza się, że w sieci elektrycznej pojawia się zbyt duże natężenie prądu. Dochodzi wtedy do przerwania obwodu elektrycznego, co ma na celu ochronę przed zwarciem czy przeciążeniem. Jednak nie dzieje się to samoistnie, ale za tego typu proces odpowiedzialne są wkładki bezpiecznikowe. Są one niezbędne dla bezpieczeństwa w domu, ale także w każdym innym miejscu, gdzie używana jest energia elektryczna. Jakie wkładki NH wybrać, aby zabezpieczyć się przed skutkami zaburzeń w funkcjonowaniu instalacji elektromagnetycznej?

 

Specyfika zabezpieczeń w energetyce

Zabezpieczenie instalacji elektrycznej polega na umieszczeniu w obwodzie elementów służących wyłączeniu przepływu prądu, w razie tzw.: zwarcia. Pożar instalacji elektrycznej to niebezpieczne zjawisko, którego jednak można uniknąć. Jednym z podstawowych zabezpieczeń są włączniki nadmiaroprądowe, które zastąpiły tradycyjne bezpieczniki. W celu wsparcia ich działania montowane są także wkładki bezpiecznikowe NH (https://eldor24.pl/wkladki-bezpiecznikowe-nh/). Zapewniają one większe bezpieczeństwo, oraz stanowią niezawodne rozwiązanie o szerokim zakresie zastosowań.

 

Rodzaje wkładek bezpiecznikowych

Bez wkładek bezpiecznikowych trudno jest sobie wyobrazić poprawne działanie innych elementów układu elektrycznego. Ich wybór uwarunkowany jest rodzajem sieci elektrycznej, oraz znajdującymi się w niej urządzeniami. Różne wkładki bezpiecznikowe NH posiadają różne parametry techniczne, co staje się kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania sieci. Posiadają one różne napięcia, wielkości, oraz prąd znamionowy. Wkładki bezpiecznikowe NH, posiadając niskie napięcie, charakteryzują się wysoką zdolnością przerywania, co skutecznie zabezpiecza instalację elektryczną.

 

Wykorzystanie wkładek NH

Wkładki bezpiecznikowe służą nie tylko do zabezpieczania sieci energetycznych czy silników elektrycznych, ale także paneli fotowoltaicznych czy elektrowni wiatrowych. Świetnie sprawdzają się także w przemyśle, zabezpieczając przed pożarem. Do wkładek bezpiecznikowych zazwyczaj używa się odpowiednich podstaw bezpiecznikowych, które służą do ich montażu, oraz ochronie.

Oprócz wkładek NH istnieją na rynku także takie o innych oznaczeniach, jak np.: R, Tr czy GG. Warto jest zatem zaznajomić się z tymi oznaczeniami, jako że różnego rodzaju wkładki należy używać przy instalacji np.: w silnikach, transformatorach czy urządzeniach specjalistycznych.

 

Prawo naszego kraju wymaga stosowania tego typu urządzeń we wszystkich instalacjach elektrycznych, ograniczając skutki spięć czy przeciążeń, a tym samym zabezpieczając przed nieszczęśliwymi wypadkami. Na rynku istnieje także wiele firm zajmujących się projektowaniem rozwiązań i instalacji zabezpieczających przed pożarem. W ten sposób zabezpieczone muszą być zarówno nasze domy, jak i wszelkie hotele, hale przemysłowe, galerie handlowe itd. Wybór odpowiednich zabezpieczeń staje się kluczowy w sprawnym działaniu całego systemu, a wkładki bezpiecznikowe NH są jednym z nich.