Smartwatche, urządzenia monitorujące sprawność fizyczną oraz opaski do płatności zbliżeniowych staną się częstszym celem cyberataków. A jest co kraść. Zgodnie z prognozami, do 2020 r. urządzenia te będą wykorzystywane w jednej na pięć mobilnych transakcji płatniczych, co przekłada się na kwotę 500 mld dolarów rocznie.

Przewiduje się, że interakcja między urządzeniami z kategorii IoT przeobrazi krajobraz biznesowy i zmieni nawyki klientów. Szacuje się, że sam rynek galanterii elektronicznej z dostępem do internetu będzie rosnąć o 35 proc. w skali roku. Niestety, wiele urządzeń połączonych z siecią nie oferuje odpowiednich zabezpieczeń dla przesyłanych danych, co stanie się jeszcze poważniejszym problemem, ponieważ coraz więcej z nich jest wykorzystywanych do wykonywania płatności.

W związku z rosnącym cyberzagrożeniem ze strony hakerów oraz ze względu na to, że urządzenia mobilne i galanteria elektroniczna magazynują coraz więcej danych o użytkownikach, ważne staje się ich odpowiednie zabezpieczanie. Poza autorskimi narzędziami – takimi jak przygotowywane przez Samsunga czy Apple – produkty oferują zewnętrzni dostawcy. Przykład? Producenci luksusowych zegarków, tacy jak Bulgari, integrują już oprogramowanie bezpieczeństwa firmy WISeKey ze swoimi produktami połączonymi z internetem. Dzięki temu klient może bezpiecznie zidentyfikować i uwierzytelnić sprzęt, połączyć go z innymi urządzeniami, takimi jak smartfon, oraz uzyskiwać dostęp do aplikacji, danych osobistych i bezpiecznego przechowywania informacji w chmurze.

W ramach nowego partnerstwa rozwiązanie to będzie zawierało zestaw programistyczny Kaspersky Lab pozwalający na tworzenie bezpiecznych aplikacji mobilnych, zapewniając kolejną warstwę ochrony i tworząc warunki dla bezpiecznych płatności. „Współpraca pomiędzy WISeKey i Kaspersky Lab stanowi przełom w dziedzinie cyberbezpieczeństwa Internetu Rzeczy. Połączenie zaufania i wygody, które partnerstwo to zapewni urządzeniom galanterii elektronicznej, otwiera drzwi podobnym implementacjom w innych sektorach, w których to samo podejście może wspomóc szereg innych aplikacji IoT” – mówi Carlos Moreira, dyrektor generalny WISeKey.

„Żyjemy w świecie opartym na łączności z internetem. Jednak wraz ze wzrostem liczby urządzeń z dostępem do sieci, zwiększa się również liczba zagrożeń. Niestety, obecnie istnieją miliony aktywnie wykorzystywanych urządzeń, które nie zostały zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie. A trzeba pamiętać, że ochrona powinna być wbudowana od samego początku. Istnieje pilna konieczność ustanowienia i implementacji wyższych poziomów bezpieczeństwa dla urządzeń Internetu Rzeczy, dlatego cieszymy się, że możemy współpracować z WISeKey nad rozwojem takiego rozwiązania” – dodaje Jewgienij Kasperski, prezes i dyrektor generalny Kaspersky Lab.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here