Kolejne dwa satelity Galileo zostały przewiezione do Gujany Francuskiej i są gotowe, by zająć swoje miejsce na orbicie. Mają uzupełnić konstelację odpowiedzialną za europejską nawigację satelitarną.

Para urządzeń została przetransportowana na pokładzie Boeinga 747 linii Air France na lotnisko Cayenne–Félix Eboué. Następnie przewieziono je do specjalnie wyznaczonych pomieszczeń na terenie europejskiego kosmodromu, gdzie zostaną przygotowane do wystrzelenia na orbitę.

Przyjazd do Gujany Francuskiej jest ostatnim przystankiem w ramach skomplikowanej linii produkcyjnej i badawczej, której ścieżka przebiega przez całą Europę. Satelity są budowane przez firmę dostarczającą technologie kosmiczne – OHB w Bremie (Niemcy), natomiast ich wyposażenie nawigacyjne pochodzi z Surrey Satellite Technology Ltd w Guildford (Wielka Brytania). Obie firmy korzystają z podwykonawców z całego kontynentu.

Kompletne satelity są dostarczane do ESTEC, centrum technicznego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Noordwijk (Holandia), największego centrum testowego technologii satelitarnych na Starym Kontynencie. Przeprowadzany jest tam cały szereg doświadczeń oraz symulacje warunków panujących w przestrzeni kosmicznej. Mają one zapewnić gotowość oraz prawidłowe działanie satelitów poza ziemską atmosferą.

Uruchomienie dwóch najnowszych satelitów planowane jest na ostatni tydzień marca, po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską wznowienia startów Galileo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here