GARMIN Colorado 300 z topograficzną mapą Polski

0

Excel Systemy Nawigacyjne, przedstawiciel marki GARMIN w Polsce, wprowadza na rynek pierwsze urządzenie nawigacyjne przeznaczone dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej po Polsce – GARMIN Colorado 300 z pierwszym komercyjny pakietem topograficznych map Polski – GPMapa TOPO.

Reklama

Colorado 300 to zaprojektowane z myślą o użytkowaniu w terenie, wodoodporne urządzenie nawigacyjne z innowacyjnym systemem sterowania funkcjami za pomocą pokrętła Rock’n Roller  – zastępującego całkowicie klawisze. Wysokiej czułości moduł GPS – SIRF III z systemem WAAS-EGNOS i antena typu quad-helix zapewniają odbiór sygnału w najtrudniejszych warunkach. 15 godzinny czas pracy na dwóch bateriach AA (paluszki) zapewnia bezpieczeństwo nawet w najdłuższych wyprawach.

Pakiet map GPMapa TOPO umożliwia oglądanie warstwic, map cieniowanych i przestrzennego (3D) obrazu dla całego terytorium Polski. Do wyznaczania trasy wędrówki wykorzystywać można drogi, szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe. Jest to pierwszy komercyjny pakiet topograficznych map w Polsce i jeden z pierwszych w Europie. W połączeniu z GARMIN Colorado 300, jest to natomiast pierwsze kompleksowe, i tak zaawansowane rozwiązanie do turystycznego wykorzystania w terenie (outdoor). Rozwiązanie to polecane jest turystom przez GOPR.

GARMIN Colorado 300 z GPMapa TOPO będzie dostępny w sieci partnerów handlowych Excel od końca sierpnia br. w sugerowanej cenie detalicznej 1899 zł (z VAT).
Urządzenie wyposażono w wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych i funkcjonalnych – wszystko z myślą o potrzebach, wygodzie, a przede wszystkim o bezpieczeństwie turystów i miłośników pieszych wędrówek. Możliwości techniczne uzupełnione dokładnymi mapami topograficznymi GPMapa TOPO pozwalają odnaleźć właściwą drogę w każdych warunkach.

Bez klawiatury czyli Rock’n Roller

Colorado nie ma klawiatury – role klawiatury pełni pokrętło o nazwie Rock ‚n Roller, za pomocą którego steruje się funkcjami i wybiera opcje. Wprowadzanie tekstu odbywa się przez wyszukanie poszczególnych liter pokrętłem i wybór danej  litery naciśnięciem pokrętła. Dla większej wygody, po obu stronach pokrętła, rozmieszczone są dodatkowe przyciski funkcyjne umożliwiające  dostęp do funkcji bezpośrednio związanych z wyświetlanym w danej chwili ekranem. Samo pokrętło, działa również jako przycisk kursora, umożliwiając np. przesuwanie mapy w każdym z czterech kierunków, a jego naciśnięcie powoduje np. wybór podświetlonej funkcji.

15 godzin pracy w deszczu

Colorado jest urządzeniem wodoodpornym – spełnia standard IPX 7 –  co zapewnia możliwość bezpiecznego użytkowania w różnych warunkach atmosferycznych jakie mogą spotkać turystę w terenie. Zasilanie z dwóch baterii typu AA (popularne „paluszki”) wystarcza przeciętnie na 15 godzin ciągłej pracy.

Wysoka czułość, wysokościomierz i kompas

Urządzenie wyposażone zostało w moduł GPS wysokiej czułości z procesorem SIRF III i system WAAS-EGNOS oraz wbudowaną bardzo czułą antenę typu quad-helix. Dzięki temu urządzenie prawidłowo określi położenie w każdych warunkach, nawet w gęstym lesie czy wśród wysokich budynków. Colorado 300 ma również elektroniczny kompas, zapewniający właściwe wskazania kierunku w czasie postoju oraz ułatwi odnalezienie właściwego kierunku marszu. Barometryczny wysokościomierz wskazujący wysokość, na której znajduje się urządzenie pozwoli nawet na śledzenie zmian ciśnienia atmosferycznego, co może pomóc w przewidywaniu zmian pogody.

Zapis i bezprzewodowa wymiana ulubionych tras z przyjaciółmi

Colorado oferuje możliwość nawigacji wg tras, tworzonych automatycznie lub ręcznie (z opcją ich zapisu w pamięci urządzenia), nawigacji w linii prostej, jak również rejestracji śladów.

Wymiana danych – np. zapisu pokonanych tras z innymi użytkownikami nawigacji GARMIN Colorado 300 odbywa się bezprzewodowo w technologii ANT – wystarczy wybrać opcję „Wyślij”.

Łączność bezprzewodowa wykorzystywana jest również do innego celu. Jednym z profili dostępnych w Colorado jest Fitness. W trybie tym urządzenie może nawiązać łączność z czujnikiem tętna oraz sensorem kadencji. Dzięki temu na ekranie urządzenia wyświetlane będą dane, pochodzące z tych sensorów.

Mapy, trasy i cieniowane ukształtowanie terenu

Urządzenie wyposażone jest w mapę bazową, obsługującą automatyczne wyznaczanie tras oraz w pakiet topograficznych map Polski – GPMapa TOPO.

GPMapa TOPO to połączenie dokładnej mapy Polski, znanej z nawigacji samochodowej GPMapa, z danymi o ukształtowaniu terenu całej Polski. Oprócz sieci dróg samochodowych, GPMapa TOPO zawiera ścieżki rowerowe oraz piesze i rowerowe szlaki turystyczne w wybranych regionach Polski: Tatry, Mazury, Kaszuby, Gorce, okolice Warszawy.

Dane o ukształtowaniu terenu Polski GPMapa TOPO Colorado prezentuje za pomocą linii poziomic (warstwic), cieniowania rzeźby terenu – uplastyczniającego widok mapy oraz rzeczywistego widoku 3D – znanego dotąd głównie z gier komputerowych.

GPMapa TOPO umożliwia routing, czyli wyznaczenie optymalnej – według wybranych parametrów – trasy dotarcia do wybranego celu, nie tylko dla samochodu ale też dla pieszego i rowerzysty. Obliczenie trasy odbywa się z wykorzystaniem siatki zwykłych dróg oraz zintegrowanych z nią szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych.

GPMapa TOPO pozwala obejrzeć profil wysokościowy zaplanowanej trasy, czyli wykres prezentujący jak w miarę pokonywania szlaku będzie się zmieniało ukształtowanie terenu – informuje on m.in. o bezwzględnej wartości tzw. „przewyższeń” na wybranej trasie.

Pierwsze wydanie GPMapy TOPO sygnowane numerem 2008 zawiera następujące dane mapowe:

 • 403 300 kilometrów dróg umożliwiających dotarcie do każdej miejscowości w Polsce. W tym 305 049 km dróg asfaltowych i 98 251 km dróg gruntowych
 • 2711 km ścieżek rowerowych w wybranych regionach Polski: Tatry, Mazury, Kaszuby, Gorce, okolice Warszawy
 • 3546 km szlaków turystycznych w wybranych regionach Polski: Tatry, Mazury, Kaszuby, Gorce, okolice Warszawy.
 • prawie 2.2 miliona punktów adresowych – miejscowość, ulica, numer domu – dokładnie 2 195 187 punktów
 • 2455 szczegółowych planów miast i miejscowości, w tym 2112 planów z adresami i 343 planów tylko z nazwami ulic
 • 16 miast zawierających obrysy budynków: (Białystok, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Tarnów, Wrocław, Warszawa i Zielona Góra)
 • 158 099 obiektów użyteczności publicznej (POI) takich jak hotele, restauracje, bankomaty, szpitale, apteki oraz wiele innych przydatnych w podróży. W szczególności warto wymienić miejsca związane bezpośrednio z turystyką pieszą i rowerową takie jak:
 • Stacje ratunkowe GOPR w Polsce – 106 placówek
 • Noclegi – 5916 lokalizacji, w tym 181 schronisk
 • Obiekty gastronomiczne – 12 321
 • Szczyty górskie
 • Przełęcze
 • Doliny

Colorado akceptuje szeroki wachlarz map szczegołowych: drogowe City Navigator NT, GPMapa, itp; morskie BlueChart g2Vision (nie są wspierane inne typy map morskich) oraz topograficzne. Mapy takie mogą zostać zainstalowane w pamięci wewnętrznej urządzenia (384 MB) oraz na opcjonalnych kartach SD.

Geocaching i funkcja Whereigo

Jednym z trybów pracy Colorado jest profil Geocaching – umożliwia on bezpośrednie pobranie danych geocache z serwisu www.geocaching.com  – w tym celu należy podłączyć Colorado do komputera z dostępem do internetu, odwiedzić wymieniony serwis instalacyjny i przesłać interesujące punkty do pamięci urządzenia (przy pierwszym użyciu wymagana jest instalacja wtyczki Garmin w przeglądarce). W efekcie, w urządzeniu dostępne będą załadowane punkty wraz z ich pełnym opisem oraz opcje pozwalające na zdobywanie kolejnych skarbów.

Funkcja Whereigo to zestaw narzędzi umożliwiających tworzenie i granie w gry terenowe. Istnieje już Centrum Pomocy Technicznej GARMIN Polska: http://www.garmin.pl/tech/index.php?mod=news&cID=655&ct=article%202008-08-03 oferujące zestaw narzędzi umożliwiających tworzenie i granie w gry terenowe.

Na stronie www.whereigo.com jest już wiele gotowych gier, które można wykorzystać w GARMIN Colorado.

Pakiet standardowy GARMIN Colorado 300 zawiera: urządzenie Colorado 300, karabińczyk, kabel USB, oprogramowanie MapSource Trip & Waypoint Manager, instrukcję obsługi oraz pakiet GPMapa TOPO. Całość dostępna będzie pod koniec sierpnia w sieci handlowej partnerów firmy EXCEL w sugerowanej cenie detalicznej 1899 zł z VAT.

Poprzedni artykułZ RadarStop 102BT bezpiecznie po całej Europie
Następny artykułWspółpraca GARMIN – GOPR
Niezależny ekspert w branży Internet of Things z kilkunastoletnim doświadczeniem. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami „connected”, w tym M2M i IoT. Jest pomysłodawcą oraz założycielem portalu lokalizacja.info, magazynu Connected Life, organizatorem cyklu wydarzeń z serii Connected Life Business Events: Navigation Trends, Geomarketing Forum, Telematics Forum, Connected Health czy Connected Insurance. Organizator pierwszych w Polsce targów Internet of Things - IoT Poland Show. Prowadzi także działalność doradczą dla firm z sektora M2M/IoT. Prelegent. Mentor. IoT Evangelist.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here