Historia pieczątek

W dzisiejszych czasach wiele firm korzysta ze swoich pieczątek. Narzuca się więc pytanie jak one właściwie powstały. Ich historia jest niezwykle interesująca oraz inspirująca – z pewnością warto się z nią zapoznać.

Historia pieczątek – jak się to zaczęło?

Zanim pieczątki zaczęły występować w małej i wygodnej formie musiały przejść naprawdę długą drogę. Ich historia jest barwna i na pewno zainspiruje nie jedną osobę. Pierwsza pieczątka ma tysiące lat, wyglądała zupełnie inaczej niż te, które znane są w dwudziestym pierwszym wieku. To ciekawe, że dawne pieczątki prezentowały się jako duże przedmioty, były ciężkie i na pewno nie używało się ich tak komfortowo jak aktualnie. Na samym początku stemple występowały jako pieczęć. Kształt był dość wypukły i zajmował on sporo miejsca. Pierwsze pieczęcie były wykonywane w epoce kamienia, czyli bardzo dawno temu.

Czy dawne pieczątki były trwałe?

Na przestrzeni lat forma pieczątki niezwykle się zmieniała. Najważniejszy był tłok, ponieważ dzięki niemu wszystkie formy były trwałe i nie dało się ich zmazać. Oczywiście wybór tworzywa miał ogromne znaczenie. Im lepszy tym lepiej. Czasami pieczątki prezentowało się na bazie specjalnej receptury, która nie jest znana do dziś.

Aktualnie zarówno duże, jak i małe przedsiębiorstwa korzystają z pieczątek. W ten sposób można odbić swoje imię i nazwisko lub nazwę firmy zamiast za każdym razem się podpisywać, tracąc dużo czasu. Każdy profesjonalny przedsiębiorstwa powinien przygotować swoją własną pieczątkę, ponieważ w ten sposób daje do zrozumienia, że podchodzi do swojej pracy w profesjonalny sposób. Taka pieczątka nie kosztuje wiele, a na pewno wystarczy na kilka lat. Wymienić będzie trzeba tylko tusz, który znajduje się w środku. Jest to z pewnością najlepsze rozwiązanie dla wszystkich osób, które pracują w firmach.