To Facebook i inne portale społecznościowe, a nie telekomy będą zarabiały na danych o tym, gdzie znajdują się użytkownicy.

Reklama

Powoli zbliżamy się do trzeciej już edycji konferencji Geomarketing Forum. Właśnie dlatego zaczynamy przypominać to, o czym mówiliśmy podczas dwóch pierwszych wydarzeń z tego cyklu. Punktem kulminacyjnym spotkania branży geomarketingowej dwa lata temu, był panel dyskusyjny dotyczący monetyzacji danych lokalizacyjnych. Zachęcamy do krótkiej relacji z tej jakże gorącej wymiany poglądów.

Operatorzy telekomunikacyjni nie udostępniają danych lokalizacyjnych. W efekcie brakuje w Polsce reklam mobilnych, trafiających do użytkowników wówczas, kiedy miałyby największą skuteczność.  Przykład: zbliżając się do stacji Orlen powinniśmy dostać wiadomość o rabacie na paliwo. Przykład drugi: wchodząc do centrum handlowego powinniśmy otrzymać informację o rabacie na buty, które ostatnio mierzyliśmy. Przykłady trzeci i czwarty nie mają sensu, bo i tak, póki co, rozwiązanie tego typu nie działa. Dlaczego? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć eksperci podczas konferencji Geomarketing Now.

Jakub Berzyński, CEO Domu Mediowego OMD stwierdził, że mimo iż pracuje dla dużych klientów, nie ma możliwości zaoferowania im kanału reklamy mobilnej, opartej o geolokalizację. „Jeżeli moim klientem jest McDonald`s, dla którego dystrybuuję 10 mln kuponów rocznie, to wolałbym je dostarczyć konsumentom, kiedy są głodni i na dodatek, gdy znajdują się obok restauracji. Ale na razie nie mam takiej możliwości”. Czy to się zmieniło przez ostatnie dwa lata? Spróbujemy na to odpowiedzieć już w październiku.

Z kolei według Marcina Klepackiego, eksperta rynku telekomunikacyjnego, głównym wyzwaniem stojącym przed firmami chcącymi zarabiać na informacji o położeniu klientów, jest zbudowanie odpowiednich modeli biznesowych, gdyż niemal każdego operatora interesowałoby osiągnięcie dodatkowych przychodów.

Światełko w tunelu widział Marek Turlejski z DataWise – Partnera także tegorocznej edycji, według którego poza telekomami jest mnóstwo innych firm dysponujących dużą ilością danych geoprzestrzennych. Turlejski zachęcał je do ich komercjalizacji. Wtórował mu Bierzyński, twierdząc, że jeśli tak dalej pójdzie, to nie telekomy, lecz Facebook i inne portale społecznościowe będą zarabiały na reklamie geotargetowanej, a przecież to nie na tym wszystkim zależy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here