Cyberbezpieczeństwo to podstawa. Jak dbać o swoje dane i jak używać smart-wszystkiego, by nie paść ofiarą hakerów?

W kwestiach związanych z bezpieczeństwem często okazuje się, że najważniejszą metodą ochrony jest posiadanie odpowiedniej wiedzy na temat zagrożeń oraz kierowanie się zdrowym rozsądkiem. Nie inaczej jest w przypadku niebezpieczeństw związanych z urządzeniami z kategorii Internetu Rzeczy wykorzystywanych w inteligentnym życiu. Jakich zasad przestrzegać by żyć smart, ale bezpiecznie?

1. Przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia poszukaj w sieci informacji na temat wszelkich luk w zabezpieczeniach tego sprzętu. Internet Rzeczy stanowi niezwykle aktualny temat i wiele firm podejmuje się znalezienia błędów w osprzęcie: od ekspresów do kawy po sterowane aplikacjami strzelby. Jest dość prawdopodobne, że przedmioty, które chcesz kupić, zostały już zbadane i można sprawdzić, czy wykryte problemy zostały naprawione.

2. Nie rzucaj się na nowości. Kupowanie produktów, które zostały niedawno wprowadzone na rynek, nie zawsze jest najlepszym pomysłem. Oprócz standardowych błędów, jakie można znaleźć w nowych urządzeniach (tzw. problemy wieku dziecięcego), sprzęty te mogą zawierać luki w zabezpieczeniach, które nie zostały jeszcze wykryte przez speców od bezpieczeństwa i samego producenta. Najlepszą radą, jakiej można udzielić w tym zakresie, jest kupowanie technologicznych nowinek, dla których opublikowano już kilka aktualizacji oprogramowania.

3. Przeglądaj informacje dotyczące aktualizacji oprogramowania dla connected cars. Samochody są podatne na ataki hakerskie, czego najlepszym dowodem były problemy Jeepa i BMW, nad którymi specjalistom udało się przejąć zdalną kontrolę. Na szczęście aktualizacje naprawiły błędy i obyło się bez sprowadzania na właścicieli niebezpieczeństwa.

4. Wybierając sferę swojego życia, którą chcesz uczynić bardziej „smart”, uwzględnij potencjalne zagrożenia. Jeśli przechowujesz w swoim domu wiele przedmiotów posiadających dużą wartość materialną, prawdopodobnie dobrym pomysłem będzie postawienie na profesjonalny system bezpieczeństwa, który może zastąpić lub uzupełnić dotychczasowy, sterowany za pomocą aplikacji system alarmowy zabezpieczający Twój dom.

5. Skonfiguruj obecny system bezpieczeństwa domu w taki sposób, aby wszelkie potencjalne luki nie wpływały na jego działanie. Podczas wyboru urządzenia, które będzie gromadziło informacje dotyczące Twojego życia osobistego oraz Twojej rodziny (np. elektroniczna niania z kamerą), lepszym rozwiązaniem może być zdecydowanie się na prostszy model wykorzystujący fale radiowe (który potrafi transmitować jedynie sygnał audio) bez możliwości łączenia się z internetem. W tym przypadku należy pamiętać o tym, że najprostsze urządzenia wykorzystują jedynie dwa kanały radiowe, w efekcie czego elektroniczne nianie mogą przechwytywać sygnały np. od sąsiadów. Jeżeli takie rozwiązanie nie spełnia Twoich potrzeb, kieruj się pierwszą radą – wybierz mądrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here