Szaleństwo świątecznych zakupów powoli się rozkręca, a coraz więcej osób kupuje prezenty online licząc na to, że wszystkie dotrą na czas. Takie zakupowe zamieszanie to istny raj dla cyberprzestępców i oszustów internetowych, więc warto mieć się na baczności. W związku z tym prezentujemy Wam poradnik przedświątecznego cyberbezpieczeństwa. 

Okres poprzedzający Boże Narodzenie to czas żniw dla cyberprzestępców. Mnóstwo osób kupuje prezenty w sieci, nierzadko szukając promocji i ofert specjalnych. Niestety, wielu nabywców traci w tym czasie czujność związaną z cyberbezpieczeństwem. A przecież atakujący mają do dyspozycji cały arsenał narzędzi, dzięki którym mogą infekować komputery i przejmować nad nimi kontrolę lub szyfrować dane użytkowników, po czym żądać okupu za przywrócenie dostępu.

Nie można także zapominać o uciążliwym i coraz częściej niebezpiecznym spamie oraz o atakach phishingowych, które pozwalają cyberprzestępcom przejąć dane logowania użytkowników do rozmaitych serwisów online, ukraść tożsamość, a docelowo nawet pieniądze z kont bankowych. Chyba nie chcecie, by ktoś wysyłał za Was życzenia świąteczne waszym znajomym z Facebooka, dołączając Wasze zdjęcie tylko w czapce Mikołaja (macie takie?!)?

„Atakujący nie próżnują i są bardzo kreatywni. Czasem trudno się oprzeć wszystkim atrakcyjnym ofertom i nie sprawdzić chociaż jednej z nich. Cyberprzestępcy właśnie na to liczą. Oczekują, że potencjalna ofiara wyśle na urlop swojego wewnętrznego krytyka i z ufnością kliknie odnośnik w spreparowanej wiadomości” – mówi Maciej Ziarek, ekspert ds. bezpieczeństwa IT z Kaspersky Lab Polska.

8 sposobów na to, aby nie dać się cyberprzestępcom w Święta

  1. Unikaj programów żądających okupu – nie otwieraj załączników pocztowych z nieznanych sklepów i regularnie rób kopię zapasową swoich danych.
  2. Pamiętaj o odnośnikach phishingowych – nie klikaj przypadkowych linków otrzymanych w wiadomościach e-mail, SMS-ach, na portalach społecznościowych lub przez komunikatory internetowe.
  3. Twórz silne hasła – łącz litery, cyfry i znaki specjalne, aby trudniej było je złamać.
  4. Kupuj na bezpiecznych stronach – zanim zapłacisz kartą w sklepie online, zapoznaj się z opiniami o firmie, która za nim stoi.
  5. Unikaj kupowania przy użyciu publicznych sieci Wi-Fi – przestępcy lubią buszować w niezabezpieczonych sieciach publicznych w poszukiwaniu danych uwierzytelniających.
  6. Wyłącz funkcję Bluetooth, używaj sieci komórkowej – w ten sposób połączenie sieciowe Twojego smartfona będzie znacznie bezpieczniejsze.
  7. Blokuj podejrzane darmowe aplikacje – programy takie mogą zawierać niepożądane „gratisy”.
  8. Uważaj na fałszywe wiadomości żądające potwierdzenia wysyłki – mogą być przynętą cyberprzestępców, którzy liczą na szybkie kliknięcie odnośnika.

Powyższa strategia z pewnością pomoże w wielu sytuacjach, ale to na barkach użytkowników spoczywa decyzja, czy będą ją stosowali. Poza wymienionymi poradami warto także zapamiętać podstawową zasadę związaną z zakupami online i nie tylko – jeśli coś jest zbyt piękne, żeby było prawdziwe, prawdopodobnie nie jest prawdziwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here