Cyberbezpieczeństwo w sieci zaczyna być tematem bardziej nośnym niż kwestia ochrony kobiet w niemieckiej Kolonii. Nie jesteśmy w stanie podać wskazówek dotyczących zapewnienia waszym ukochanym opieki (tych zapewne udzieli Mariusz Pudzianowski), dlatego radzimy jak tworzyć hasała, by ich złamanie zajęło cyberprzestępcom aż 149 mln lat!

Hasło do poczty elektronicznej, banku czy konta Facebook to przepustka do prywatności, w tym spraw służbowych, a często i finansów firmy. Według badania przeprowadzonego wspólnie przez Kaspersky Lab i B2B International, 73 proc. firm dotyczą incydenty wewnętrznego naruszenia bezpieczeństwa informacji, a najczęstszą przyczyną utraty poufnych danych są pracownicy – 42 proc. W większości wypadków mogły być to niedopatrzenia spowodowane udostępnianiem bądź słabością haseł do kont służbowych. Chcąc być pewnym bezpieczeństwa, warto postępować według 8 poniższych zasad.

  1. Twórz kombinacje dużych i małych liter, znaków typograficznych (!@#$%^&*), interpunkcyjnych, cyfr oraz symboli.
  2. Hasła powinny składać się z minimum 8 znaków. Im są one dłuższe tym lepiej. Ciąg 10 znaków może zostać złamany przez hakera w ciągu tygodnia, natomiast szacuje się, że zabezpieczenie złożone z 15 symboli jest nie do ruszenia nawet przez 149 mln lat.
  3. Nie używaj swojego imienia, nazwiska, przezwiska, imienia psa i złotej rybki. To dane, które najczęściej są wykorzystywane przez hakerów jako najbardziej typowe.
  4. Staraj się zamieniać litery na cyfry i znaki np. Sp@d4jn4dRz3w0 zamienia proste do zapamiętania ciągi wyrazów na skomplikowane hasła pełne różnych, nieoczywistych symboli.
  5. Tworząc hasło nie bierz pod uwagę całych słów, bo są one łatwe do odszyfrowania.
  6. Opracuj swój własny szyfr – np. pełne zdania Moje Hasło Jest Najbezpieczniejszym W Całym Internecie – zamień na MhJNwCIntrNT, bądź wpleć w treść dodatkowe symbole i cyfry.
  7. Nigdy nie używaj tego samego hasła dwa razy, jednocześnie nie tworząc notatnika wypełnionego hasłami, staraj się zapamiętywać je np. według metody z punktu 7.
  8. Nie umieszczaj haseł w widocznych miejscach i nie dziel się nimi z innymi użytkownikami sieci.

Życzymy, byście zapamiętali wszystkie hasła i nalegamy o nie dzielenie się nimi w komentarzach pod materiałem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here