Kierowców chroni Yanosik

0

Na początku kwietnia na polskich drogach pojawił się Yanosik – system, który umożliwia wymianę informacji pomiędzy kierowcami. Społeczność kierowców, którzy będą nawzajem informować się o sytuacji na drogach i podnosić bezpieczeństwo jazdy rozbudowuje się wokół portalu www.yanosik.org już od prawie roku.

Reklama

Idea systemu jest prosta. Użytkownicy Yanosika posiadający w samochodzie przenośny interaktywny komunikator otrzymują głosowe ostrzeżenia za każdym razem, gdy zbliżają się do miejsca, w którym zlokalizowany jest fotoradar, przejście przy szkole lub gdzie ma miejsce jakieś zdarzenie drogowe. Mogą dzięki temu dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze i uniknąć niebezpieczeństwa wypadku.

System Yanosik łączy w sobie potencjał CB radia i urządzeń GPS tj. nawigacja, czy lokalizatory fotoradarów. Jego użytkownicy nie tylko otrzymują informacje, ale również ostrzegają innych kierowców o wypadkach, korkach, kontrolach radarowych, mobilnych patrolach, a nawet kontroli inspekcji ruchu drogowego.

– Tak jak Janosik pomagał biednym i dbał o ich bezpieczeństwo tak nasz Yanosik będzie pomagał kierowcom unikać drogowych niebezpieczeństw i mandatów – mówi Dawid Nowicki przedstawiciel serwisu Yanosik.org, który stworzył system. – Nasz system dostarcza informacji, dzięki którym kierowcy jeżdżą bezpieczniej i sprawia, że fotoradary pełnią funkcję prewencyjną zapobiegając wypadkom, a nie represyjną polegającą na ściąganiu mandatów – dodaje.

To nie pierwsza inicjatywa twórców Yanosika, którzy wcześniej razem z policją organizowali akcję edukacyjną „Widoczni.org” uczącą dzieci jak być widocznym na drodze. Akcji patronował serwis Yanosik.org, wokół którego ma toczyć się życie nowej społeczności. Poza praktycznymi informacjami kierowcy znajdą tam m.in. forum, na którym będą mogli wymieniać się uwagami.

Korzystanie z Yanosika jest bardzo proste. Użytkownik musi tylko zaopatrzyć się w komunikator (299 PLN) podłączyć je do gniazda zasilania w samochodzie i ….od tego momentu otrzymuje wszystkie komunikaty o sytuacji na drogach. np.: „Wypadek za 1 kilometr” lub „Fotoradar 500 metrów”. W dodatku widząc zagrożenie drogowe użytkownik może je zgłosić wybierając 1 z 6 ikon na urządzeniu. System automatycznie zinterpretuje wydarzenie i powiadomi o nim pozostałych kierowców w tym rejonie.

Dzięki urządzeniu Yanosik możesz:

 • Usłyszeć w czasie jazdy ostrzeżenia o miejscach typu: fotoradar, wypadek samochodowy, patrol policji, szkoła, czyli takich, które wymagają od kierowcy ostrożności w prowadzeniu pojazdu.
 • Wpływać na poprawę bezpieczeństwa na drogach zgłaszając zauważone problemy(np. wypadki drogowe lub korki).
 • Wymieniać się informacjami z innymi kierowcami.
 • Jakie korzyści daje Yanosik?
 • Błyskawicznie dowiadujesz się o sytuacji na drogach.
 • Możesz szybko reagować unikając wielu drogowych problemów.
 • Pomagasz innym uniknąć niebezpieczeństw.

Produkt dostępny jest w 3 kolorach. Urządzenie jest dystrybuowane na rynku polskim przez portal www.Yanosik.org. Portal Yanosik.org został stworzony z myślą o kierowcach. Intencją jego twórców jest poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez informowanie o zagrożeniach, utrudnieniach w ruchu drogowym, czy miejscach wypadków.  Portal angażuje się także wraz z policją i władzami samorządowymi w wiele akcji związanych z kwestiami bezpieczeństwa na drogach jak np. spotkania w szkołach czy rozdawanie dzieciom opasek odblaskowych. Ponadto portal propaguje idee trzeźwości za kierownicą. Yanosik.org ma charakter otwarty. Jest platformą wymiany informacji i poglądów dla społeczności kierowców.

Sam portal składa się z kilku działów:

 • Poradnik kierowcy (kierowca w ruchu drogowym od A do Z)
 • Bezpieczniej (wszelkie aspekty bezpieczeństwa na drogach)
 • Szybciej (ograniczenia prędkości, fotoradary)
 • Utrudnienia drogowe  (m.in. wykaz remontowanych dróg, informacje o kolizjach)
 • Kalendarz imprez  (ciekawe imprezy dla kierowców)
 • Baza adresowa (Policja, WORD, GDDKiA – pełne dane kontaktowe do najważniejszych organizacji drogowych.)
 • Forum (możliwość dyskusji i wymiany opinii na dowolny temat)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here