Co czwarta kobieta martwi się o bezpieczeństwo online zdjęć wykonanych smartfonem, ale wiele spośród nich mimo to nie stosuje podstawowych środków cyberbezpieczeństwa. Czy może się to przekładać na zagrożenie dla danych firmowych?

Dla ponad połowy (57 proc.) kobiet z Europy zdjęcia i filmy przechowywane na smartfonach mają większą wartość niż cokolwiek innego w nich ulokowanego, włączając w to sam sprzęt (54 proc.). Dla mężczyzn odsetek ten wynosi 42 proc. Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International. Jednak chociaż ponad jedna czwarta kobiet martwi się o bezpieczeństwo online takich zdjęć, wiele spośród nich nie stosuje nawet podstawowych środków ochrony. Warto zatem zastanowić się, czy skoro panie nie zabezpieczają tak newralgicznych danych jak zdjęcia, to co się dzieje ze wszystkimi innymi informacjami lub danymi służbowymi? Czy pracodawcy powinni bardziej ufać swoim pracownikom niż pracownicom?

W przypadku bezpieczeństwa danych służbowych możemy mówić o pełnym profesjonalizmie, zarówno ze strony kobiet jak i mężczyzn. Kwestia płci nie ma bezpośredniego powiązania z  podejściem do cyberbezpieczeństwa  informacji służbowych – zauważa Piotr Kupczyk z Kaspersky Lab Polska.

„Ta lekkomyślność dotycząca ochrony prywatnych danych może wynikać z podejścia do zagadnienia jako sprawy prywatnej. Z większą odpowiedzialnością podchodzi się do danych służbowych, gdzie ucierpieć może również reputacja firmy” – dodaje.

W badaniu stwierdzono również, że kobiety są bardziej skłonne do publikowania zdjęć przedstawiających je same (48 proc. badanych) oraz osoby, które znają (40 proc.) — dla porównania, dla mężczyzn odsetek ten wynosi odpowiednio 43 proc. i 33 proc. Jednak jedną z ich największych obaw, wskazaną przez 29 proc., jest bezpieczeństwo zdjęć i filmów w sytuacji, gdyby cyberprzestępca uzyskał dostęp do urządzenia. Jedna na cztery Europejki martwi się, że takie fotki oraz inne informacje mogą zostać udostępnione w nieodpowiedni sposób lub bez ich zgody, stawiając je w kłopotliwej sytuacji i wyrządzając szkody, w przypadku wysłania do niewłaściwej osoby (25 proc.), lub nawet przyczyniając się do zniszczenia relacji (25 proc.). Ostatni czynnik jest najbardziej alarmujący.

Badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab wskazuje na to, że wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, jak podatne są na działania cyberprzestępców – jedynie 15 proc. uważa, że może stanowić cel tego rodzaju ataków, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 25 proc. W przeciwieństwie do mężczyzn, nawet 16 proc. kobiet przyznaje, że nie chroni swojego urządzenia przy użyciu hasła, a 10 proc. z nich nie stosuje żadnej formy bezpieczeństwa.

Ten brak świadomości ryzyka pokazują także wyniki niedawnego quizu tej samej firmy, w którym 27 proc. kobiet przyznało, że nie tworzy kopii zapasowych swoich urządzeń, ryzykując tym samym utratę wszystkich swoich cennych zdjęć, filmów i plików, gdyby ich sprzęt został skradziony lub uszkodzony. Mężczyźni wydają się lepiej przygotowani w porównaniu z kobietami – 80 proc. z nich deklaruje, że tworzy kopie zapasowe.

„Kobiety różnią się od mężczyzn tym, w jaki sposób wykorzystują informacje przechowywane na urządzeniach podłączonych do internetu i jaką wagę do nich przywiązują” – zauważa David Emm, główny badacz bezpieczeństwa w Kaspersky Lab. „Smartfony odgrywają istotną rolę w przechowywaniu i udostępnianiu szczęśliwych wspomnień oraz utrzymywaniu relacji za pośrednictwem poczty e-mail. Kobiety bardziej przejmują się tym, że kradzież lub włamanie do ich urządzeń będzie miało emocjonalny wpływ na innych. Celebryci nie są jedynymi, którzy przejmują się tym, co może się stać, gdy ich prywatne zdjęcia zostaną publicznie ujawnione. Jedynym sposobem, aby zapobiec takim niemiłym konsekwencjom, jest zastosowanie podstawowych środków bezpieczeństwa pozwalających ochronić to, co cenne” – dodaje.

W celu uniemożliwienia cyberprzestępcom uzyskania dostępu do zdjęć, filmów oraz innych cennych danych należy chronić pliki przechowywane na urządzeniach cyfrowych przy użyciu haseł i szyfrowania. Powinno się również regularnie wykonywać kopie zapasowe plików, aby zapobiec ich bezpowrotnej utracie w razie kradzieży lub uszkodzenia urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here