Nav4All – nawigacja za pomocą telefonu komórkowego, o zasięgu światowym, z funkcją Tracking & Tracing

0

Nowy gracz rzuca wyzwanie systemom nawigacyjnym o ugruntowanej renomie. Na razie bez żadnych opłat…

Reklama

Rynek technologii nawigacyjnych ulega ciągłym zmianom. Najpierw za wiodące rozwiązanie uważane były kosztowne pokładowe systemy nawigacji. Później podbił rynek holenderski system TomTom, oferując o wiele tańsze urządzenie przenośne. TomTom bardzo szybko stał się ulubieńcem szerokiego kręgu inwestorów giełdowych. Po wejściu na giełdę wartość firmy gwałtownie wzrosła.

Teraz z kolei zarówno notowaną na giełdzie firmę TomTom, jak i dostawców różnych innych systemów nawigacyjnych zaskoczył nowy system nawigacji, który jest znacznie lepszy, tańszy i na razie całkowicie bezpłatny: Nav4All.

Nawigacja za pomocą telefonu komórkowego.

Strategię Nav4All cechuje nieznana dotychczas prostota: nie potrzeba do niej żadnych urządzeń oprócz telefonu komórkowego i odbiornika GPS.

System ten jest wręcz uosobieniem prostoty. Użytkownik wybiera punkt docelowy za pomocą telefonu komórkowego. Następnie telefon kontaktuje się z centralnym komputerem, który w kilka sekund układa trasę i przesyła ją na telefon. Po jej otrzymaniu podróżujący może wyruszyć w drogę.

Jedyne rzeczy potrzebne nowoczesnemu nawigatorowi to telefon komórkowy i odbiornik GPS – razem nie ważą one więcej niż 150 gramów.

Również i pod innymi względami system ten cechuje się nadzwyczajną prostotą: opisu trasy nie dokonuje się za pomocą szczegółowych map, ale zwykłych strzałek: prosto, w prawo, wstępny wybór pasa na drogach kilkupasmowych (czego również brak w wielu systemach). Przekreślone półkole oznacza, że trzeba przejechać przez rondo i jechać dalej prosto.

Podawane są tak proste instrukcje, by nie rozpraszać uwagi kierowców. Im prostsze i bardziej jednoznaczne są instrukcje, tym lepiej są one widoczne. Co więcej, ponieważ udzielane instrukcje są bardzo jasne i łatwe do wykonania, wszelkie ewentualne wątpliwości i pytania dotyczące trasy znikają jak śnieg na wiosnę.

Dlatego też świadomie pomijane są wszystkie zbędne informacje. Jeśli za 30 kilometrów będzie zjazd, system nie powiadomi Cię, że zbliżasz się do zjazdu, tylko każe Ci jechać prosto…

Osobom, które nie chcą patrzeć na wyświetlacz i wolą słuchać instrukcji mówionych Nav4All oferuje w sumie 55 wersji językowych i ponad 100 różnych wersji głosowych.
Także i tu przyjęto tę samą taktykę. Wszystkie zbędne informacje są pomijane – system podaje tylko to, co istotne. Czysta prostota.

Żadnych kosztów, żadnych ograniczeń??

Korzystanie z większości znanych systemów nawigacyjnych wymaga nabycia stosunkowo drogich urządzeń, a roczne opłaty za te usługi są dość wysokie. Przy tym użytkownikowi często oferowany jest jedynie ograniczony zasięg działania.

Nowy system rzucający wyzwanie systemom o ugruntowanej pozycji na rynku nie ma tych złych stron: większość ludzi posiada już telefon komórkowy, odbiornik GPS to przydatne i łatwo dostępne urządzenie i na razie (do 01-01-2010) nie będą pobierane opłaty abonamentowe.

Przewiduje się, że po upływie tego okresu wysokość opłat abonamentowych wynosić będzie od 0,50 USD do co najwyżej kilku dolarów miesięcznie, przy niemal ogólnoświatowym zasięgu nawigacji. Ponadto do możliwości należeć będzie również abonament bezpłatny.

Aktualizacja istniejących systemów.

Użytkownicy TomTom, Wayfinder, Route 66, Activepilot, Co-pilot i wszelkiego rodzaju innych systemów nawigacyjnych mogą bezproblemowo korzystać z możliwości oferowanych przez nowego dostawcę usług nawigacyjnych. Urządzenia do obsługi pochodzące od innych dostawców mogą służyć w nowym systemie jako odbiornik GPS Bluetooth. Korzystając z oprogramowania Nav4All, użytkownicy „starych” systemów nie tylko otrzymują bezpłatne aktualizacje informacji o trasach, ale też uzyskują praktycznie ogólnoświatowy zasięg.

Nie jest dostępny w sprzedaży sklepowej.

Nav4All nie można kupić w sklepie, co jest logiczne, bo nic on nie kosztuje?? Tę nową usługę nawigacyjną można bezpłatnie pobrać z Internetu lub otrzymać SMS-em od innego użytkownika.

Jedyne, czego w zamian za to wymaga się od użytkowników to rejestracja, przy dokonywaniu której telefon komórkowy znowu odgrywa główną rolę.

Tajemnica.

Nav4All to holenderska inicjatywa. Nic w tym dziwnego, ponieważ Holendrom jako jednemu z pierwszych narodów morskich żeglarzy udało się rozszyfrować tajemnicę wiecznie zmieniającej się linii horyzontu. Rozwinęli oni sztukę nawigacji i osiągnęli w niej nieznany wcześniej poziom doskonałości.

Nie jest to zatem przypadek, że firmy dostarczające ogólnoświatowe informacje kartograficzne, w oparciu o które pracują wszystkie systemy nawigacyjne -TeleAtlas i NAVTEQ – obydwie mają swoje korzenie w Holandii (NAVTEQ został założony przez holenderski koncern Philips).

Nav4All wykorzystuje technologię przetwarzania map NAVTEQ.

Poprzedni artykułWspółpraca GARMIN – GOPR
Następny artykułDarmowy antyradar? – SpeedAlarm!
Niezależny ekspert w branży Internet of Things z kilkunastoletnim doświadczeniem. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami „connected”, w tym M2M i IoT. Jest pomysłodawcą oraz założycielem portalu lokalizacja.info, magazynu Connected Life, organizatorem cyklu wydarzeń z serii Connected Life Business Events: Navigation Trends, Geomarketing Forum, Telematics Forum, Connected Health czy Connected Insurance. Organizator pierwszych w Polsce targów Internet of Things - IoT Poland Show. Prowadzi także działalność doradczą dla firm z sektora M2M/IoT. Prelegent. Mentor. IoT Evangelist.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here