NaviPunkt – zawsze pod ręką

0

Każdego dnia aktualne mapy, informacje o objazdach, korkach, blokadach tras, robotach drogowych… Wirtualna Polska udostępniła system nawigacji satelitarnej NaviPunkt.

Reklama

Wirtualna Polska poszerza ofertę skierowaną do użytkowników telefonów komórkowych. Portal udostępnił właśnie usługę NaviPunkt. Wystarczy wgrać specjalny program na telefon komórkowy, by ten zamienił się w system nawigacji satelitarnej, umożliwiający szybkie i efektywne poruszanie się po drogach.

Produkt NaviPunkt jest częścią długofalowej strategii Wirtualnej Polski, w której nasza firma chce być medium dostarczającym użytkownikowi atrakcyjnych produktów mapowo-lokalizacyjnych. Po docelu.pl, które jest produktem typowo internetowym, wypuszczamy kolejny, który ma zadanie ułatwić użytkownikom wyszukiwanie określonej informacji związanej z lokalizacją i dotarcie do celu swoich potrzeb. Dzięki tym działaniom zwiększamy zasięg usług WP dla naszych użytkowników, funkcjonując na obu polach, a produkty są wobec siebie komplementarne – mówi Jacek Murawski, Prezes Zarządu Wirtualnej Polski.

Główne funkcje systemu NaviPunkt

Aparat użytkownika nie musi być wyposażony w odbiornik GPS, można go bowiem dokupić oddzielnie. NaviPunkt może okazać się pomocny nie tylko w samochodzie, ale również na pieszej wycieczce lub rowerze – mówi Zbigniew Smętek z Wirtualnej Polski, odpowiedzialny za projekt. – NaviPunkt nie zajmuje karty pamięci telefonu lub, jeżeli zostanie na niej zainstalowany, zajmuje ją w minimalnym stopniu. Co ważne, aplikację można pobrać w ciągu minuty, a każdy użytkownik NaviPunkt ma dostęp do najświeższych map udostępnianych w trybie online. Znajdują się na nich aktualne informacje o utrudnieniach, remontach, radarach, kontrolach drogowych, nowych odcinkach tras, a nawet o natężeniu ruchu na wybranym odcinku.

Mapy w NaviPunkt mogą być wyświetlane w 3D i są automatycznie powiększane podczas zbliżania się do sugerowanego przez system manewru. NaviPunkt gwarantuje opcję automatycznego przeliczania trasy, regulację głośności i częstości komunikatów, wygodne skróty klawiaturowe, oferuje też możliwość włączenia trybu dziennego lub nocnego i inteligentne podświetlenie ekranu telefonu.

Korzystający z NaviPunktu mają do swojej dyspozycji m.in. pełną mapę drogową Polski, mapy prędkości, informacje o blisko 150 tysiącach punktów POI (bankomaty, firmy, stacje benzynowe, restauracje) i ponad 2 milionach adresów, 2300 szczegółowych planów miejscowości i – co niedostępne w innych systemach nawigacji – aktualną bazę fotoradarów, remontów, objazdów, niebezpiecznych miejsc na drodze. Aktualizacje dokonywane są przez operatora i samych użytkowników systemu, w ramach tzw. Community Traffic. W abonamencie dostępne są też mapy Europy. Wśród licznych funkcji NaviPunktu na uwagę zasługują także: automatyczne przeliczanie trasy, automatyczne omijanie czasowo zamkniętych odcinków, definiowanie ulubionych punktów, zarządzanie planem podróży, ostrzeżenia przed fotoradarami stacjonarnymi, układanie trasy.

Community Traffic

NaviPunkt wykorzystuje Community Traffic – unikalny w skali światowej system analizy faktycznego ruchu na drodze, opierający się na informacjach o średnich prędkościach jazdy docierających do systemu od użytkowników. Community Traffic analizuje dane dotyczące ruchu ulicznego, tworzy mapę odcinków wyjątkowo uciążliwych i zatłoczonych w godzinach szczytu, a następnie wytycza trasy alternatywne, pozwalające na zaoszczędzenie wielu cennych minut. Co ważne, przebieg trasy uzależniony jest od aktualnej godziny (inna trasa w godzinach szczytu, inna w nocy), pogody oraz stanu dróg.

Korzystanie z systemu wiąże się z opłacaniem abonamentu (najtańszy, weekendowy to koszt 4 zł, natomiast najdroższy, pełna opcja na okres 2 lat, 249 zł) oraz ponoszeniem kosztów minimalizowanego transferu danych w technologii GPRS (opłata za przesłane dane, a nie za czas połączenia). NaviPunkt szczyci się posiadaniem najaktualniejszej bazy fotoradarów. Użytkownikom, którzy nie otrzymają przed którymś ostrzeżenia, a przez to zapłacą mandat, zostanie przyznany 24-miesięczny abonament premium, o wartości 249 zł.

W sieci komórkowej WPmobi transfer danych wlicza się do bezpłatnej puli 100MB przyznawanych miesięcznie każdemu użytkownikowi. Użytkownik systemu NaviPunkt może – bez dodatkowych opłat – korzystać z wszystkich aktualizacji map oraz wszystkich aktualizacji oprogramowania. Po ewentualnym zakupie przez użytkownika nowego aparatu telefonicznego oprogramowanie do obsługi systemu i abonament przenoszone są na nowy aparat.

Wielu użytkowników telefonów komórkowych obawia się, że korzystanie z funkcji przysyłania danych będzie się wiązało ze znacznymi kosztami. Tymczasem, niemal we wszystkich przypadkach, koszt transmisji danych w systemie NaviPunkt nie przekracza kilku złotych w skali miesiąca. Warto zwrócić uwagę na fakt, że NaviPunkt daje pełną kontrolę nad kosztami GPRS. Przy każdym nawiązaniu połączenia GPRS pojawia się pytanie o potwierdzenie. Połączenie nigdy nie zostanie nawiązane bez zgody użytkownika – wyjaśnia Zbigniew Smętek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here