Czy zastanawialiście się, po co skanować tęczówkę za pośrednictwem telefonu? Japończycy wspólnie z Osram znaleźli ciekawe rozwiązania.

Reklama

Jak odblokować smartfona? Wpisując kod pin, wykonując odpowiedni ruch po ekranie albo skanując palec. Teraz można też wykorzystać tęczówkę oka. Odpowiednią technologię do japońskich smartfonów Fujitsu Arrows NX F-04G przygotowano w Europie. Nowoczesne diody emitujące odpowiednie światło w zakresie podczerwieni opracował Osram.

Niemcy z Osram Opto zaprojektowali i wyprodukowali specjalne półprzewodniki, które służą w smartfonie jako źródło światła. Oznaczone symbolem IRED mają być jedyne w swoim rodzaju. Osram chwali się, że diody wyróżniają się wysoką mocą potrzebną do skanowania tęczówki przy użyciu kompaktowego urządzenia. 2900 miliwatów w rozwiązaniu Osram nie ma obecnie konkurencji.

W procesie skanowania wykorzystywana jest kamera smartfona, która wykonuje zdjęcie tęczówki. Jest ono poddawane analizie i dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku telefon zostaje odblokowany. Osram zapewnia, że każda weryfikacja oka nie wpływa negatywnie na stan baterii. Wydajność diody jest na tyle duża, że obciążenie akumulatora ma być minimalne.

Osobną kwestią jest jakość działania systemu i odporność na niesprzyjające warunki oświetleniowe. Twórcy rozwiązania na razie zapewniają, że system sprawdza się przy rozpoznawaniu różnych kolorów oczu – brązowych, niebieskich, zielonych i szarych. Niestety ani słowem nie wspominają o zróżnicowanych warunkach oświetleniowych, które mogą mieć wpływ na skanowanie. Pozostaje zatem poczekać, aż smartfon pojawi się także na naszym rynku, by można było samemu przekonać się jak działa nowe rozwiązanie. Przetestować na własnej skórze? Bynajmniej! Na własnej tęczówce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here