Czy w Waszej firmie pracownicy zapisują hasła na żółtych karteczkach i przyklejają je na monitory komputerów? To najprostsza droga do utraty newralgicznych danych.

Niemal połowa (42 proc.) europejskich użytkowników internetu przyznaje się do ujawnienia swojego hasła lub pozostawienia go w miejscu, w którym mogli je zobaczyć inni. Takie postępowanie świadczy najczęściej o braku wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa i może stanowić poważne zagrożenie dla danych i prywatności użytkowników, a co gorsza – naraża firmy i przedsiębiorstwa na straty i problemy.

Wystarczy wyobrazić sobie zdobycie przez osoby niepowołane dostępu do danych osobowych, baz klientów, informacji o rozliczeniach, systemu rachunkowości czy planowanych działań mających strategiczne znaczenie dla prowadzonego biznesu. Projekt, nad którym przez kilka miesięcy pracował zespół 20 osób wykradziony przez konkurencję tylko dlatego, że jeden z podwładnych pozostawia w miejscu pracy hasło do konta profilowego zapisane na kartce? To nie żart, ale realne zagrożenie.

Nierozważne ujawnianie loginów i passwordów firmowych to nie koniec problemu. W związku z częstym wykorzystywaniem tych samych kont Gmail dla potrzeb prywatnych i służbowych, dane przechowywane np. na telefonach otrzymanych od pracodawców również są narażone na utratę. Wielu pracowników traktuje swoje smartfony jak mobilne biura. Odbierają za ich pośrednictwem istotne wiadomości e-mail, pliki oraz dokumenty. To również cenny łup dla cyberprzestępców. W związku z zapisywaniem danych i ich synchronizacją z kontem Google, niezwykle istotnym okazuje się zabezpieczanie również służbowych telefonów.

Zważywszy na to, że ponad jedna trzecia (38 proc.) użytkowników stosuje tylko jeden adres e-mail dla wszystkich swoich kont, ujawnienie/wykradzenie hasła dostępu do niego może okazać się kosztowne. Gdyby wpadło w niepowołane ręce, mogłoby odblokować dostęp do newralgicznych informacji przechowywanych na takim profilu.

Jak zatem chronić swoje firmy? Odpowiedź jest prosta. Edukować. Zwracać uwagę i wskazywać dobre wzorce. W końcu od Was samych zależy jak bezpieczne będą Wasze dane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here