Zwykła nawigacja nie wystarczy? W przypadku rowerzystów zdecydowanie nie. O wadach samochodowych PND mocowanych na rowerze można dyskutować długo. Na szczęście jest coraz więcej produktów, które od początku do końca projektowano z myślą o wygodnym używaniu na rowerze. Oto najświeższa propozycja: Holux SporTrek1305.

Reklama

Co zawiera zaawansowany sprzęt dla rowerzysty? Zacznijmy od tego, na co zwykle rzadko zwraca się uwagę: modułu GPS. Holux stosuje układ tajwańskiej firmy U-blox. I nie byle jaki model, który niebawem trafi na półkę z napisem wyprzedaż. U-blox dostarcza najnowszy moduł z serii MAX-7. A skoro najnowszy, to wyjątkowo wszechstronny: jest kompatybilny nie tylko z GPS i GLONASS. Przyda się także do współpracy z europejskim systemem Galileo, japońskim QZSS oraz SBAS (system wspomagania precyzji pozycjonowania – WAAS, EGNOS, MSAS). Nowy moduł to wersja 56 kanałowa, więc może jednocześnie śledzić wiele satelitów różnych systemów (przydatne w każdym miejscu na świecie, które jest objęte działaniem kilku układów pozycjonowania).

Przeciętny rowerzysta powinien docenić jeszcze możliwości układu, gdy dopiero rozpoczyna pracę. U-blox obiecuje, że czas niezbędny na ustalenie pozycji w chwili tzw. zimnego startu (gdy urządzenie jest włączane po raz pierwszy lub długo nie było używane) wynosi zaledwie 30 sekund (oby to była prawda). To bardzo dobry czas. Wystarczy zajrzeć do instrukcji obsługi przeciętnej przenośnej nawigacji samochodowej sprzed kilku lat, by przekonać się jak wielkiego postępu dokonano. Stare układy potrzebowały nawet 20 minut na ustalenie pozycji.

Co jeszcze potrafi nowoczesny sprzęt dla rowerzysty? Holux jest wyposażony w 3 calowy kolorowy ekran dotykowy, ułatwiający obsługę sprzętu. Co na nim zobaczy rowerzysta? Dane o prędkości, wysokości,tętno, stoper, kalendarz, mapę i aktualny czas. Informacje takie jak odczyt tętna pochodzą oczywiście od opcjonalnego czujnika, który komunikuje się poprzez Bluetooth. Sprzęt może również komunikować się z aplikacją ezTour Plus. Po co? Nie tylko po to, by chwalić się przed znajomymi przebytymi trasami. Holux chwali się także możliwością wykorzystania zeskanowania map papierowych (świetne rozwiązanie, gdy lokalnie tworzone są dokładne mapy ścieżek i szlaków rowerowych), a także dodatkowych aplikacji innych dostawców: bezpośrednio w urządzeniu.

Poprzedni artykułOrange Finanse, czyli mBank w Orange
Następny artykułChiny: poprawa dokładności dla lotnictwa
Niezależny ekspert w branży Internet of Things z kilkunastoletnim doświadczeniem. Posiada bogatą wiedzę oraz doskonałą znajomość krajowego i światowego rynku związanego z usługami „connected”, w tym M2M i IoT. Jest pomysłodawcą oraz założycielem portalu lokalizacja.info, magazynu Connected Life, organizatorem cyklu wydarzeń z serii Connected Life Business Events: Navigation Trends, Geomarketing Forum, Telematics Forum, Connected Health czy Connected Insurance. Organizator pierwszych w Polsce targów Internet of Things - IoT Poland Show. Prowadzi także działalność doradczą dla firm z sektora M2M/IoT. Prelegent. Mentor. IoT Evangelist.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here