Z badania firmy Kaspersky Lab wynika, że w II kwartale 2015 r. ponad połowa hakerskich ataków sieciowych została przeprowadzona ze szkodliwych zasobów online zlokalizowanych w Rosji. Na kolejnych miejscach znalazły się Stany Zjednoczone, Holandia, Niemcy, Francja, Wyspy Dziewicze, Ukraina, Singapur, Wielka Brytania i Chiny.

Reklama

Według danych z systemu KSN, rozwiązania Kaspersky Lab wykryły i odparły łącznie 379,9 mln szkodliwych ataków przeprowadzonych z zasobów online zlokalizowanych na całym świecie – o 19 proc. mniej niż w I kwartale. W badanym okresie średnio 23,9 proc. komputerów użytkowników internetu na całym świecie co najmniej jeden raz znalazło się na celowniku cyberprzestępców (2,4 punktu procentowego mniej w porównaniu z I kwartałem). Wykryto w sumie 26 mln unikatowych szkodliwych obiektów (spadek o 8,4 proc.).

Wzrosła natomiast liczba nowych szkodliwych programów mobilnych, których namierzono 291 800, czyli 2,8 raza więcej. Głównym ich celem jest bankowość. O ile zagrożenie o nazwie Trojan-SMS.AndroidOS.OpFake.cc w I kwartale zdołało zaatakować 29 aplikacji bankowych i finansowych, to najnowsza wersja już 114. Jego zadaniem jest kradzież danych uwierzytelniających logowanie użytkownika, przy pomocy których atakuje m.in. kilka popularnych aplikacji e-mail.

Odnotowano ponadto 5,9 mln powiadomień dotyczących prób infekcji przy użyciu szkodliwego oprogramowania w celu kradzieży pieniędzy za pośrednictwem internetowego dostępu do kont bankowych (0,8 mln mniej niż w pierwszych trzech miesiącach 2014 r.).

Najczęściej cyberprzestępcy atakowali trojanami bankowymi użytkowników z Singapuru, Szwajcarii, Brazylii, Australii i Hong Kongu. Powód? Znajdują się one na zaawansowanym poziomie technologicznym i/lub posiadają rozwinięty system bankowy, co przyciąga uwagę hakerów.

Zagrożenia finansowe nie ograniczają się jedynie do szkodliwych programów bankowych, skierowanych przeciwko klientom systemów bankowości online. Oprócz szkodliwego oprogramowania bankowego (83 proc.) zagrożenia dla finansów stwarzają programy wydobywające bitcoiny (9 proc.), czyli szkodliwe programy wykorzystujące zasoby obliczeniowe komputerów ofiar w celu generowania bitmonet, jak również programy kradnące portfele bitcoin (6 proc.) i keyloggery (2 proc.).

W II kwartale Globalny zespół ds. badań i analiz firmy Kaspersky Lab zidentyfikował cztery kampanie cyberszpiegowskie: CozyDuke, Naikon, Hellsing oraz Duqu 2.0. Wśród ofiar znalazły się agencje rządowe, przedsiębiorstwa handlowe oraz inne cele wysokiego szczebla. Zanotowano również zainteresowanie ze strony cyberprzestępców małymi i średnimi firmami – tego rodzaju podmioty były atakowane w ramach kampanii cyberszpiegowskiej Grabit. Hakerzy skoncentrowali się na kilku sektorach gospodarki: chemicznym, przemysłowym, nanotechnologicznym, edukacyjnym, rolniczym, budowniczym oraz na branży mediów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here