Świecący GPS

0

Uczestnicy projektu badawczego YouUrban, działającego w ramach Szkoły Architektury i Wzornictwa z Oslo, rozpoczęli nowy projekt o nazwie „Lampy Satelitarne”, który próbuje pokazać zalety wykorzystywania GPS-u w architekturze.

Lampy zostały zaprojektowane i wykonane przez zespół, w którego skład wchodzą Einar Sneve Martinussen, Jørn Knutsen i Timo Arnall. Mają wbudowany odbiornik GPS i są w stanie zmieniać jasność emitowanego światła w zależności od siły i dokładności sygnału z systemu satelitarnej nawigacji. Twórcy oświetlenia, są również autorami filmu poklatkowego, który ma za zadanie zobrazować działanie sygnału GPS i uświadomić wszystkim użytkownikom, że jest on stale obecny w ich przestrzeni.

Na nagraniu widać migotanie światła, które pokazuje, jak GPS zmienia swoją dokładność w określonym czasie i przestrzeni. „GPS jest jak koc uszyty z wielu kawałków materiału, stworzony z wielu technologii pozycjonowania. To negocjacje między falami radiowymi, geometrią orbity ziemi i środowiskiem miejskim. GPS jest naprawdę imponującą technologią” – twierdzi Sneve Martinussen, twórca rozwiązania wykorzystywanego w lampach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here