Targi Wiatr i Woda 2008

0

W zeszłym tygodniu w warszawskim Centrum Wystawienniczym EXPO XXI odbywały się jubileuszowe XX Targi Wiatr i Woda. Już podczas uroczystego otwarcia padły słowa, że targi zostały zdominowane bardziej przez modele motorowe niż przez wiatr, gdyż stosunek łodzi motorowych do tych napędzanych jedynie wiatrem, wynosił 4:1. Niemniej jednak było co oglądać, gdyż na powierzchni ponad 6800 metrów kwadratowych swoje stoiska miało ponad 300 wystawców.

Reklama

Wśród nich można było także spotkać przedstawicieli producentów i dostawców urządzeń nawigacyjnych, zwłaszcza nawigacji wodnej. Wśród były takie firmy jak: Sklep Żeglarski BAKISTA, Echosonda.pl, Garmin, DRABPOL, PROMACO, Jeppesen, Raymarine, czy Think Big Polska.

Niektóre z firm, jak np. Promaco oprócz nawigacji wodnej zaprezentowało także urządzenia służące go nawigacji samochodowej, które posiada w swojej bogatej ofercie. Dla przedstawicieli Promaco nie były to pierwsze targi, na których prezentują swój asortyment. W przeciwieństwie do sklepu internetowego echosonda.pl, który w tego typu imprezie uczestniczył po raz pierwszy. W ofercie sklepu można znaleźć:

  • urządzenia do nawigacji drogowej i morskiej,
  • echosondy,
  • ręczne odbiorniki GPS,
  • pakiety pomiarowe GPS dla rolnictwa,
  • mapy elektroniczne (drogowe i morskie)

Z kolei jeśli mowa o mapach, to bardzo ciekawie zaprezentowała się firma Jeppesen Poland Sp. z o.o., która m.in. zachęcała do członkostwa w prestiżowym Klubie Jeppesen Marine. Co zatem daje Klub Jeppesen Marine? Otóż to wyjątkowy program przeznaczony dla nawigatorów, posiadaczy C-Map by Jeppesen, dzięki któremu mogą oni zdobyć użyteczne, ważne i aktualne informacje, zwiększające bezpieczeństwo nawigacji. Najważniejsze cechy C-eMap to szczegółowość map morskich oraz map wód lądowych, plany portów i marin, bardzo duże obszary pokrycia kartograficznego.

Na temat urządzeń nawigacji wodnej i jej zastosowania opowiadał nam Sebastian Brzozowski z firmy Think Big Polska:

„Jeżeli chodzi o zastosowania wędkarskie, to GPS służy nam głównie do zapisania waypointów, dzięki którym wędkarz może zaznaczyć sobie swoje ulubione łowisko. To jest pierwsze zastosowanie GPS wędkarskiego, czyli zapisywanie pozycji łowiska. Kolejne to nawigacja. Urządzenia mają dokładność nawet do trzech metrów, zatem sprawdzają się bardzo dobrze, chociażby płynąc podczas mgły. Ich wybór jest dość duży, jednak wszystko zależy w jakim segmencie cenowym. Najtańsze echosondy z GPS wahają się już w przedziale 1000 – 1100 zł. Z kolei bardziej zaawansowane urządzenia to przedział 2000 – 2500 zł.”

Na pewno uwagę zwiedzających przykuwało stoisko sklepu żeglarskiego Bakista, które było naprawdę dużych rozmiarów. Wśród bogatej oferty Bakisty, można było znaleźć np. plotery nawigacyjne GPS firmy Northstar.

Także dużych rozmiarów były stoiska firmy Garmin czy DRABPOL, która jest m.in. przedstawicielem firmy VDO Dayton i oferuje zarówno urządzenia służące do nawigacji samochodowej, jak i bogate rozwiązania flotowe. Na stoisku widocznych było kilka z nich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here