taśmy izolacyjne

Taśmy izolacyjne: do czego można ich używać?

W skrzynce na narzędzia nie może zabraknąć bardzo istotnych przedmiotów, którymi są oczywiście taśmy izolacyjne. Przydają się one podczas większych i mniejszych remontów, ale również do mniejszych, tymczasowych napraw. Do czego używa się taśm izolacyjnych, jakie jest ich podstawowe przeznaczenie? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdują się w poniższym artykule!

Taśmy izolacyjne: charakterystyka i przeznaczenie

Taśma izolacyjna może być pomocna w wielu sytuacjach. Wyglądem przypomina zwykłą przeźroczystą taśmę klejącą, której używa się na przykład w pracach biurowych, ale jest od niej zdecydowanie bardziej wytrzymała i elastyczna. Jakie jest więc pierwotne przeznaczenie taśmy izolacyjnej? Nazwa wskazuje odpowiedź: głównym zadaniem taśmy izolacyjnej jest izolacja przewodów elektrycznych.

Taśmy izolacyjne są stosowane do osłaniania odkrytych końcówek przewodów elektrycznych, których napięcie może sięgać nawet 600 V. Taśmy izolacyjne wykonuje się najczęściej z folii PCV, która od swojej wewnętrznej strony jest kryta bardzo mocnym klejem (kauczukowym lub akrylowym). Elastyczna i przylepna taśma izolacyjna może więc być używana wielu rodzajach podłoży w przeciwieństwie do taśm samoprzylepnych. Przyklei się do betonu, plastiku, cegły czy drewna.

 

Inne cechy taśm samoprzylepnych

Taśmy izolacyjne są wykonane z materiałów odpornych na rdzę czy wilgoć, dlatego stosuje się je w łazienkach i kuchniach, a także wszędzie tam, gdzie chemikalia mają kontakt z podłożem, czyli na przykład w silniku samochodu. W taki środowisku panują bardzo wysokie temperatury, na które, jak wiadomo, taśma izolacyjna musi być odporna. Taśmy izolacyjne wytrzymują zakresy temperatur do nawet 90 stopni Celsjusza i wykazują cechy samogasnące, dzięki czemu, w razie pożaru, nie rozprzestrzeniają ognia powstałego w wyniku zwarcia. Standardowa taśma izolacyjna ma szerokość 15 milimetrów i długość 10 metrów, jest też nawinięta na szpulę.

Taśmy izolacyjne można nabyć w bardzo wielu kolorach: od białego, przez czerwony, aż po czarny: https://eldor24.pl/tasmy-izolacyjne/

 

Dlaczego warto mieć taśmę izolacyjną?

Nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. Czasem w najbardziej nieodpowiednim momencie przewód elektryczny może zostać uszkodzony, a wtedy nieoceniona staje się pomoc taśmy izolacyjnej. Jest mocna, dobrze trzyma, jest odporna na działanie wysokich temperatur, nie przenosi ognia, a w dodatku dostępna jest w bardzo wielu kolorach, dzięki czemu można dobrać odpowiednią barwę, by taśma nie rzucała się zbytnio w oczy i nie kontrastowała z miejscem, w którym została przylepiona!