Telewizory 4K

Telewizory 4k – czym jest technologia QLED oraz OLED?

Producenci telewizorów, podobnie jak w przypadku innych produktów, nie przestają rozwijać technologii. Rozdzielczość i jakość wyświetlanych obrazów wciąż rośnie. Porównując parametry wyświetlania nowoczesnych telewizorów za kilka tysięcy złotych z plazmowymi rozwiązaniami sprzed paru lat oferowanych wtedy nawet za kilkadziesiąt tysięcy złotych, widzimy, że luksusy wreszcie zeszły na ziemię.

Co nie znaczy, że nie są oferowane w dalszym ciągu rozwiązania z „wyższej półki”, które potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Obecnie taką nowością są matryce QLED oraz OLED. Z tego artykułu dowiesz się podstawowych informacji o tej technologii i zrozumiesz różnice pomiędzy telewizorami LED, LCD oraz QLED i OLED.

LCD oraz LED

Matryce LCD są obecnie wciąż dostępne w najtańszych telewizorach. Kupując telewizor 4k z matrycą LCD na pewno nie będziemy zawiedzeni, lecz trzeba przyznać, że w porównaniu z droższymi rozwiązaniami „szału nie będzie”.


Telewizory 4K

W przypadku technologii LED należy pamiętać, że istnieją dwie odmiany: Full LED oraz Edge LED. Drugie z wymienionych rozwiązań jest tańsze i polega na podświetleniu matrycy na krawędziach, co nie daje tak dobrej jasności obrazu.

OLED oraz QLED

Matryce OLED są zbudowane z diod organicznych, które świecą same w sobie. Pozwala to na znacznie szybsze odświeżanie obrazu, co eliminuje efekt smużenia w przypadku bardzo dynamicznych filmów.

QLED jest technologią rozwijaną przez firmę Samsung i polega na wykorzystaniu podświetlenia LED na matrycy LCD oraz kropek kwantowych. Są to dwie konkurencyjne technologie, wybierając pomiędzy nimi najlepiej po prostu przekonać się na własne oczy, który obraz nam bardziej odpowiada.

Telewizory promocje

Telewizory potrafią być naprawdę bardzo drogie, lecz nie brakuje interesujących promocji w wielu różnych sklepach. Dzięki temu, mamy szansę zakupić telewizor z wyższej półki w dużo niższej cenie. Dlatego warto rozważnie wybrać interesujący nas model i zaczekać na odpowiednią promocję.