Brytyjska armia w przeciągu trzech najbliższych lat zostanie wyposażona w hełmy, których funkcjonalność i wygląd mogą przywodzić na myśl szturmowców z Gwiezdnych Wojen. Czyżby nadchodziła era Stormtroopera?

Hełmy z serii Viper, poza futurystyczną stylistyką, cechują się niezwykle przemyślanymi rozwiązaniami. Są zbiorem doświadczeń i opinii żołnierzy oraz pomysłowości konstruktorów z firmy Revision Military. Zostały wykonane ze specjalnego tworzywa polimerowego, które zapewnia im wysoki stopień kuloodporności.

Proces tworzenia hełmu trwał ponad cztery lata, a dla jego twórców priorytetem było zwiększenie ochrony głowy – w tym również twarzy oraz szyi. Powodem podjęcia prac nad serią Viper był wysoki poziom obrażeń odnoszonych przez brytyjskich żołnierzy podczas walk w Afganistanie i Iraku. Personel medyczny informował, że wybuchy min pułapek (IED), w polskim żargonie wojskowym nazywanych „ajdikami”, były bardzo często przyczyną poważnych urazów szczęki oraz głowy. Pasażerowie pojazdów wojskowych, które miały pecha trafić na te prowizoryczne ładunki wybuchowe, odnosili bezpośrednie obrażenia spowodowane podmuchem, wytwarzanym przez eksplozje.

Rozwiązanie przeznaczone dla Brytyjczyków wpisuje się w pełni w sektor technologii modułowych. Pozwala na szereg modyfikacji i zmian jego właściwości. Istnieje opcja podłączenia do niego kamery, zdolnej do wysyłania zdjęć z frontu do dowództwa w czasie rzeczywistym. Umożliwia to monitorowanie taktyki, podejmowanie decyzji i wydawanie rozkazów bezpośrednio i zależnie od sytuacji. Nagrania są również dowodem na słuszność podejmowanych decyzji. Hełm został wyposażony w dedykowane do niego gogle i okulary, a w zależności od potrzeb, oba rozwiązania mogą być stosowane zamiennie lub razem. Posiadają funkcję „anty-pary” – technologia wykorzystywana do ich produkcji całkowicie zapobiega osadzaniu się na szkłach pary wodnej. Hełm ochroni również słuch wojaków. Dzięki odpowiedniej filtracji dźwięków, zablokuje wszystkie odgłosy eksplozji mogące uszkodzić słuch, ale żaden z żołnierzy, nie będzie miał problemu z usłyszeniem rozmów swoich kolegów.

Producent chwali się, że ich rozwiązanie to „Gucci dla wojska”. Ale w odróżnieniu od niektórych projektów znanych z modowych wybiegów, produkt Revision Military należy do w pełni praktycznych rozwiązań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here