Jeśli zastanawialiście się kiedyś, czy istnieje szansa na zhakowanie uzbrojonego po zęby wojskowego drona, możecie przestać zaprzątać sobie głowę tym problemem. W internecie zamieszczono rozległą instrukcję jak tego dokonać i to bez wychodzenia z domu.

Reklama

Od dawna mówi się o tym, że drony to przyszłość. W miniaturowej wersji służą zarówno do zabawy, jak i usług komercyjnych. Z ich większych braci korzystają służby państwowe: od strażaków po straż graniczną. Najważniejsze jednak jest to, że są stosowane w armiach większości dobrze uzbrojonych i nowoczesnych krajów świata. Służą do patrolowania, wykonywania akcji ratunkowych oraz są używane jako perfekcyjne narzędzia bojowe, mogące uśmiercić jedną skuteczną akcją cały wrogi oddział. Wysyłane w przestrzeń powietrzną są zazwyczaj uzbrojone „po zęby” w rakiety potrafiące bezbłędnie trafiać w cel. Największą zaletą tych urządzeń jest niewykrywalność przez radary i brak załogi. Czynnikiem ludzkim jest pilot siedzący w wygodnym fotelu w bazie np. gdzieś na pustyni.

Czy istnieje szansa nagłe przejęcie sterów przez domorosłego fana militariów? Hakera, który przy pomocy rakiety zechce unieszkodliwić sąsiada co rano drażniącego go wierceniem dziur w ścianach? Według jednego ze specjalistów pracujących dla izraelskiej armii, to realny scenariusz. Dowodem jest dokument, który krąży w sieci już od 2011 r., a jest dostępny tutaj. O całej sprawie zapewne nie stałoby się głośno, gdyby nie ostatnie medialne doniesienia dotyczące zagrożeń związanych z hakowaniem, m. in. samolotów – o czym również dla Was pisaliśmy.

Instrukcja nosząca nazwę „The Requirements for Successful GPS Spoofing Attacks” została opublikowana dokładnie na miesiąc przed sytuacją, kiedy to siły irańskie zestrzeliły drona należącego do CIA. Dyrektor do spraw program cybernetycznego Israel Aerospace Industries – izraelskiego producenta samolotów – Esti Peshin stwierdził, że „istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że to właśnie ten dokument mógł przyczynić się do strącenia”.

Dodał również, że „to tak naprawdę instrukcja jak zhakować wojskowego drona, prawdziwa wskazówka dla hakerów. Wystarczy tylko wpisać w Google odpowiednią frazę, np. „UAV cyberattack” i wtedy wyskakuje ona, jako trzeci wynik”.

Opracowanie wyjaśnia, w jaki sposób wysłać do odbiornika GPS, w który wyposażono drona, informacje pozwalające oszukać urządzenie tak, że nie będzie ono w stanie przeliczać koordynatów. Natomiast samym celem raportu było, jak twierdzi Peshin, wskazanie „skutecznych środków zaradczych na bazie odbiornika, które nie zostały jeszcze zaimplementowane w obecnych standardowych odbiorników GPS”.

Jak do tej pory opublikowanie instrukcji nie wyrządziło żadnych szkód. Nie pojawiły się doniesienia mówiące o próbach przejęcia kontroli nad wojskowymi bezzałogowcami. Jednak hakerzy mieli okazję, by zapoznać się ze specyfikacją tych urządzeń oraz poznać ich mechanizmy działania i to w tak prosty sposób. Wystarczyło zajrzeć do dokumentu.

Na samym końcu materiału pojawiły się również wnioski, z których wynikało, jakie konkretnie urządzenia są najbardziej podatne na cyberataki. W tej chwili Pentagon i specjaliści do spraw bezzałogowców pracują nad jeszcze lepszym zabezpieczeniem dronów przed ewentualną ingerencją z zewnątrz.

Zagrożenia płynące z powodu ewentualnego ataku hakerskiego na tak skomplikowane i śmiercionośne narzędzia, jakimi są wojskowe drony, mogą być się katastrofalne w skutkach. Cyberprzestępczość to nowy kierunek działania, a rozwiązania chroniące użytkowników urządzeń elektronicznych na całym świecie są dopiero opracowywane. Na temat najnowszych trendów z tym związanych, bezpieczeństwem w sieci a także z dronami będzie można dowiedzieć się podczas konferencji Connected Security, tworzonej w ramach działań Connected Events, która odbędzie się 18 czerwca.

Na całym świecie bez przerwy opracowywane są nowe technologie i jeszcze lepsze narzędzia wykorzystywane przez wojsko, o czym będziecie mieli okazję przekonać się w artykule „Wojna Non-Fiction”, który opublikujemy w najnowszym numerze Connected Life Magazine. Będzie miał on premierę w najbliższych dniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here