Czujniki tlenku węgla – dlaczego warto je mieć w swoim domu?
Czujniki tlenku węgla są urządzeniami, które skutecznie chronią domowników przed toksycznym czadem. Gaz ten może ulatniać się na skutek nieszczelnych instalacji i braku regularnej kontroli domowych sprzętów.
Czujnik czadu – dlaczego tak istotny?
Czad jest substancją szczególnie toksyczną dla ludzkiego organizmu. Wdychanie go może powodować silne bóle głowy, utratę przytomności, a bez odpowiednio szybkiej reakcji nawet śmierć. Takie zagrożenie jest trudne do wykrycia, gaz jest bezbarwny i bezwonny, więc samodzielna ocena niebezpieczeństwa jest niemożliwa. Właśnie dlatego czujniki tlenku węgla są tak istotnym elementem wyposażenia domu (zobacz więcej). Wyjątkowo podczas sezonu grzewczego i w mieszkaniach z kuchenką gazową, piecem, kotłem gazowym i urządzeniami zasilanymi tym źródłem. Montaż takich czujników zaleca się raczej nisko nad podłogą, około 140-150 cm nad jej poziomem i w stosunkowo bliskiej odległości od urządzeń zasilanych na gaz maksymalnie 6 metrów.
Jak działa czujnik czadu?
Zasada działania czujników czadu nie jest skomplikowana. Wykrywacz ciągle aktualizuje stężenie tlenku węgla w powietrzu, a gdy przekroczy ona ustawioną minimalną wartość, to reaguję. Odbywa się to za pomocą ogniwa elektrochemicznego, tam zachodzi reakcja utleniania tlenku węgla, na skutek czego przepływa prąd i włącza się sygnał alarmowy. Może mieć różną formą, w zależności od modelu – sygnał świetlny lub dźwiękowy. Istotna jest czułość takiego czujnika, im wrażliwszy, tym lepiej, bowiem czas w takich przypadkach jest kluczowy.