switch-sieciowy

Zasada działania switcha

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się switch sieciowy. Można go zamówić przez internet lub kupić w dobrych sklepach stacjonarnych.

Jak działa switch?

Jest to urządzenie, które służy do zarządzania ruchem pakietów w lokalnej sieci. Obecnie wykorzystywany jest głównie switch 1GB, który cechuje się naprawdę dobrą wydajnością oraz przepustowością łącza. Warto zwrócić uwagę na fakt, że switch jest powszechnie wykorzystywany w dużych firmach oraz korporacjach, gdzie sieci są mocno obciążone. Switch przekazuje informacje pomiędzy urządzeniami w maksymalnie krótkim czasie. Takie rozwiązanie sprawia, że łączenie ze sobą większej liczby urządzeń nie jest potrzebne. Warto wyjaśnić na początku czym jest pakiet, ponieważ inaczej nie da się zrozumieć zasady działania przełącznika sieciowego.

Zakup switcha sieciowego

Pakiet to inaczej porcja danych, którą przesyła się pomiędzy urządzeniami. Maksymalny rozmiar jednego pakietu wynosi 64KB. Należy jednak pamiętać, że w praktyce można spotkać się ze zdecydowanie mniejszymi pakietami. Jeżeli planujesz zakup switcha sieciowego ze sklepu napad.pl to najpierw zwróć uwagę na liczbę portów. Jest to najważniejszy parametr, dlatego warto poświęcić chwilę i się zastanowić. Dostępne są następujące rodzaje switchy: 4 portowy, 8 portowy, 24 porty. Kupując switch trzeba oczywiście pamiętać, żeby uwzględnić port do komunikacji oraz zostawić dwa porty rezerwy. Przepustowość łączy to kolejny ważny parametr, na który warto zwrócić uwagę. Do biurowej pracy lub domowego użytku powinna wystarczyć szybkość 1Gbps. Sama specyfikacja nie wystarcza, żeby sprawdzić wydajność switcha. W dużych korporacjach za zarządzanie siecią odpowiedzialny jest administrator.