Wiertła do gresu

Rosnące nieustannie koszty materiałów budowlanych oraz koszty pracy ludzi sprawiają, że często ludzie decydują się na samodzielne zrobienie remontu w domu albo mieszkaniu. Aby prace remontowe przebiegały szybko i sprawnie, warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzia pracy. Planując odświeżenie łazienki albo kuchni, warto wyposażyć się w dobre wiertła do gresu. Czym się charakteryzują takie wiertła? Ile kosztują oraz jakie wybrać? Zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią wpisu.

Wiertła do gresu – dostępne rozwiązania

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów wierteł do gresu. O tym, jakie wybrać decyduje przede wszystkim zakres prac, które musimy przeprowadzić. Jeśli w ramach remontu wystarczy wykonać jedynie kilka otworów, warto wybrać wiertło do gresu w wersji budżetowej (takie można kupić już za kilkanaście złotych). Wiertła tego rodzaju wykonane są z twardej stali, zdarzają się również takie, które mają nałożoną warstwę twardego proszku (na przykład węglików spiekanych). Za pomocą takiego narzędzia jesteśmy w stanie wykonać kilka do kilkunastu otworów. Najczęściej po tym czasie zaczynają się problemy.

Innym rozwiązaniem, rekomendowanym w sytuacji, gdy mamy znacznie więcej otworów do wykonania jest zakup wiertła z wyższej półki. Tego typu wiertła do gresu wykonane są ze stopu HSS z napyloną warstwą węglików spiekanych połączonych z diamentowym pyłem. Takie rozwiązanie gwarantuje nie tylko bardzo wysoką trwałość narzędzia, ale też jego sprawność. Diament jest najtwardszym ze znanych nam minerałów, dlatego wiercenie takimi wiertłami jest bardzo wydajne oraz szybkie. Wiertła do gresu z diamentowym pyłem kosztują zdecydowanie więcej, niż z samymi węglikami. Ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych (dla najmniejszych rozmiarów) lub nieco ponad 100 zł (dla rozmiarów od 8 mm).

Wiertła walcowe i stożkowe

Na rynku dostępne są wiertła do gresu w wykonaniu stożkowym oraz walcowym. Wiertła walcowe posiadają napyloną warstwę węglików spiekanych, stożkowe takiej warstwy posiadać nie muszą.